Role of gasdermin protein in cell death induced by cancer treatment
Kanser tedavisinde tetiklenen hücre ölümlerinde gasdermin proteinin rolünün belirlenmesi
- Tez No: 869086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesini tetikleyen bir hastalıktır. Bu kanser hücreleri, çevre dokulara yayılarak tümör adı verilen anormal hücreler kümesini oluşturabilir. Kanser vakalarının artması ve tümör hücrelerinin geleneksel tedavilerle indüklenen apoptoza karşı direnç geliştirmesi, bu anormal hücreleri etkili bir şekilde yok etmek için yeni stratejilerin keşfedilmesini gerektirmektedir. Son zamanlarda tanımlanan yeni bir programlanmış hücre ölümü mekanizması olan ve inflamazom adı verilen doğal bağışıklık reseptörleri tarafından aktive edilen piroptoz, umut verici bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. İnflamazom tarafından tetiklenen efektörler tarafından kesilen Gasdermin D, hücre zarında gözenekler oluşturarak piroptozu başlatır. Son çalışmalar, bazı kemoterapötik ajanların piroptozu tetikleyerek kanser hücrelerinin apoptoza karşı direncini aşabileceğini öne sürmektedir. Ancak bugüne kadar, Gasdermin D'nin kanserdeki rolü hakkında sınırlı araştırma ve çelişkili bulgular ortaya konmuştur. Bu çalışma, Gasdermin ifade eden bir akciğer hücre hattında çeşitli kemoterapötik ilaçlara cevap olarak piroptotik yanıtını araştırmayı amaçlamıştır. Kanser hücrelerinde kemoterapötik ilaçların etkilerinin değerlendirilmesi, hücre morfolojisinin mikroskopik gözlemi, hücre canlılığının değerlendirilmesi, LDH salınım ölçümü yoluyla piroptotik hücre yüzdesinin belirlenmesi, ELISA analizi IL-1beta salımının belirlenmesi ve Western Blot analizi gibi birden fazla yaklaşımı içermektedir. Sonuçlarımız, etopozidin yeni bir Gasdermin D kesim formu ile piroptotik hücre ölümünü tetiklediğini ve beklenmedik bir şekilde bu formun hücre çekirdeğine taşındığını göstermektedir. Sonuç olarak, elde ettiğimiz bu veriler, Gasdermin D'nin kanser tedavisindeki rolünün anlaşılmasına ve kanser hücrelerinin apoptoz direncini kırmaya yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is characterized by uncontrolled cell proliferation and growth. Cancer cells can invade surrounding tissues, forming a mass of abnormal cells known as tumor. The rising incidence of cancer cases and the emergence of resistance among tumor cells to apoptosis induced by conventional therapies necessitate the exploration of novel strategies for effectively eradicating these aberrant cells. Pyroptosis, a relatively recently identified programmed cell death mechanism activated by innate immune receptors known as inflammasomes, has emerged as a promising avenue. Gasdermin D, cleaved by inflammasome-activated effectors, forms pores at the cell membrane and induces pyroptosis. Recent studies suggest that certain chemotherapeutic agents could overcome cancer cell resistance to apoptosis. However, limited research has produced conflicting findings regarding the role of Gasdermin D in cancer. This study aimed to explore the pyroptotic response in a specific lung cancer cell line expressing GSDMD when exposed to various chemotherapeutic drugs. Our evaluation of chemotherapeutic drugs' impact on cancer cells involved multiple approaches, including microscopic observation of cell morphology, assessment of cell viability, quantification of pyroptosis via LDH release measurement, ELISA analysis of IL-1beta secretion, and Western Blot analysis. Our results suggest that etoposide induces pyroptotic cell death with a new cleavage form of Gasdermin D. In addition, the cleaved form of GSDMD unexpectedly localized into the nucleus of the drug treated cells. Overall, these findings contribute to the understanding of the role of Gasdermin D in cancer therapy and provide information to develop new strategies to overcome the cancer cells' resistance to apoptosis.