Kadın basketbolcularda kompleks antrenman uygulamalarının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of complex training practices on some physical fitness parameters in women's basketball players
- Tez No: 869087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; kadın basketbolcularda kompleks antrenman uygulamalarının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini incelemektir. Araştırmaya, 2023-2024 sezonunda Kadın Basketbol 1.Lig'inde mücadele eden 22 kadın basketbolcu gönüllü olarak yer almıştır. Kompleks antrenman grubu (n=12) yaş ortalamaları 20,6±1,4 yıl; boy uzunluğu 172 ± 6,7 cm ve vücut ağırlığı; 66,2 ± 6,7 kg ve kontrol grubu basketbolcuların (n=10) yaş ortalamaları 21,2± 1,3 yıl; boy uzunluğu 170,1 ± 7,3 cm ve vücut ağırlığı; 65,1 ± 6,4 kg' dır. Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, dikey sıçrama, 20 metre sprint süresi, 25 metre V Cut (kat) yön değiştirme süresi, illinois çeviklik, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve modifiye şınav, gövde dayanıklılık ve sağlık topu fırlatma değerleri tespit edilmiştir. Sekiz haftalık süreç öncesinde iki haftalık anatomik uyum evresi uygulanmıştır. Antrenman periyodu kompleks antrenman grubunda yer alan katılımcılar için 8 hafta boyunca haftada üç gün kompleks antrenman programına dahil olmuştur. Ayrıca kontrol ve kompleks antrenman grubu diğer günlerde basketbol teknik-taktik antrenmanı uygulamışlardır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (22.0) paket programında Karışık Ölçümlerde ANOVA için gerekli varsayımlar kontrol edilmiş ve analizin yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of complex training practices on some physical fitness parameters in female basketball players. In the study, 22 female basketball players who competed in the Women's Basketball 1st League in the 2023-2024 season participated voluntarily. The mean age of the complex training group (n=12) was 20.6±1.4 years, height 172 ± 6.7 cm and body weight 66.2 ± 6.7 kg and the mean age of the control group (n=10) was 21.2± 1.3 years, height 170.1 ± 7.3 cm and body weight 65.1 ± 6.4 kg. In the study, height and body weight, vertical jump, 20-meter sprint time, 25-meter V cut (floor) change of direction time, Illinois agility, standing long jump, 1-minute sit-up and modified push-up, trunk endurance and medicine ball throwing values were determined in the first and last weeks of the eight-week period. A two-week anatomical adaptation phase was applied before the eight-week period. The training period was included in the complex training program three days a week for 8 weeks for the participants in the complex training group. In addition, the control and complex training group practiced basketball technical-tactical training on the other days. In the evaluation of the data, the assumptions required for ANOVA in Mixed Measures in SPSS (22.0) package program were checked and the analysis was deemed appropriate.