Oturma pozisyonunun doğum eylemi sürecine etkisi
The effect of sitting position on the labor process
- Tez No: 869124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BEKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma oturma pozisyonunun doğum eylemi sürecine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde olan araştırma Sivas Numune Hastanesi Doğum salonunda gerçekleştirilmiştir. Güç analizi kullanılarak hesaplanan örneklemi, dikey pozisyon (deney grubu-primipar), dikey pozisyon (deney grubu- multipar), hastane prosedürü (kontrol grubu-primipar), hastane prosedürü (kontrol grubu-multipar) gruplarında örnek sayısı n: 40 olmak üzere 4 grup için toplam 160 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Ön Değerlendirme Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Partograf Formu”,“Doğum Eylemi Değerlendirme Formu, ”Apgar Skoru“ ve ”Visuel Analog Skala (VAS)" ile toplanmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olduğuna dair yazılı ve sözlü onam veren deney grubundaki gebelere oturma poziyonu, kontrol grubundaki gebelere ise hastane prosedürü (1. evrede supine, 2. ve 3. evrede litotomi pozisyon) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, One-Way ANOVA testi, Independent Sample t testi, Ki-kare testi, kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0.05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23.0 versiyonundan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of sitting position on the labor process. The research, which is a randomized controlled experimental research type, was carried out in the Birth Room of Sivas Numune Hospital. The sample calculated using power analysis was divided into 4 groups: vertical position (experimental group-primiparous), vertical position (experimental group-multiparous), hospital procedure (control group-primiparous), hospital procedure (control group-multiparous) groups, with the number of samples n: 40. A total of 160 pregnant women were included in the group. The data of the study were collected with the“Preliminary Evaluation Form”,“Personal Information Form”,“Partograph Form”,“Labor Evaluation Form”,“Apgar Score”and“Visual Analog Scale (VAS)”, which were created by the researchers in line with the literature knowledge. The pregnant women in the experimental group, who gave written and verbal consent to participate in the research, were applied to the sitting position, and the pregnant women in the control group were applied the hospital procedure (supine position in the 1st stage, lithotomy position in the 2nd and 3rd stages). One-Way ANOVA test, Independent Sample t test, Chi-square test were used to evaluate the data obtained from the research. In evaluating the data, statistical significance was examined at the 0.05 significance level and SPSS 23.0 version was used.