İnsanda endokrin sistem konusuna yönelik artırılmış gerçeklik destekli giyilebilir öğretim materyali geliştirilmesi ve kavramsal anlama üzerine etkisi
Development of augmented reality supported wearable teaching material on the topic of human endocrine system and its effect on conceptual understanding
  1. Tez No: 869125
  2. Yazar: SEHER AKÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALEV ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı; İnsanda Endokrin Sistem konusuna yönelik artırılmış gerçeklik (AG) destekli giyilebilir bir öğretim materyali geliştirmek ve bu materyalin 11. sınıf öğrencilerinin ilgili konudaki kavramsal anlamalarına etkisi olup olmadığını ortaya çıkartmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise geliştirilen öğretim materyaline yönelik öğrenci görüşlerini araştırmaktır. İki aşamalı olarak düzenlenen bu çalışmanın ilk aşamasında, MEB kazanımlarına ve materyal tasarım kurallarına uygun bir şekilde giyilebilir yelek ve artırılmış gerçeklik kartları geliştirilmiştir. Son aşamada ise materyal öğrencilere uygulanmış ve veriler toplanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma deseninden faydalanılmıştır. Çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara'da bulunan bir devlet Fen Lisesi'nde öğrenim gören 57 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan yarı deneysel desen çerçevesinde, yansız atama yolu ile seçilen sınıflardan biri deney (N= 28) ve biri kontrol (N=29) grubu olarak belirlenmiştir. Öğretim kontrol grubunda biyoloji programında yer alan öğretim uygulamaları ile deney grubunda ise AG destekli giyilebilir öğretim materyali uygulamaları ile sürmüştür. Uygulama süreci deney ve kontrol grubunda 6 hafta (16 ders saati) boyunca devam etmiştir. Uygulamadan önce ve sonra 'İnsanda Endokrin Sistem Kavramsal Anlama Testi' her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanarak çalışmanın nicel verileri elde edilmiştir. Testlerden elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) programında bağımsız gruplar t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı; son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son test uygulaması sonrasında araştırmacılar tarafından hazırlanan ve 13 sorudan oluşan açık uçlu soru formu kullanılarak nitel veriler toplanmıştır. Nitel verileri içerik analizi sonuçlarına göre biyoloji derslerinde materyal kullanımının avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Bu avantajlardan öne çıkanlar; bilginin kalıcılığını artırması, kavramları somutlaştırması, dersi zevkli ve eğlenceli kılması ve derse katılımı arttırması şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop an augmented reality (AR) supported wearable teaching material targeted at the human endocrine system and to investigate its effect on the conceptual understanding of 11th grade students concerning the subject. Another objective of the study is to explore students' perceptions regarding the developed teaching material. Organized in two phases, the initial stage involved the development of a wearable vest and augmented reality cards in accordance with the Ministry of National Education outcomes and material design rules. In the final stage, the material was applied to students and data were collected. The study utilized a mixed methods research design incorporating both quantitative and qualitative research methods. Conducted during the 2022-2023 academic year at a public Science High School in Ankara, the study involved 57 students. Within the semi-experimental design of the study, classes were randomly assigned as either the experimental (N=28) or control (N=29) group. The control group continued with the standard biology curriculum teaching practices, while the experimental group participated in AR-supported wearable teaching material applications. The implementation period lasted 6 weeks (16 class hours) for both the experimental and control groups. Prior to and following the implementation, the 'Human Endocrine System Conceptual Understanding Test' was administered to both groups as pre-tests and post-tests, with the quantitative data thus obtained. The data from the tests were analyzed using the independent groups t-test in SPSS (Statistical Package for Social Sciences). The results revealed no statistically significant difference in pre-test achievement scores between the experimental and control groups; however, a statistically significant difference was found in favor of the experimental group in post-test average scores. Following the post-test, qualitative data were collected using an open-ended questionnaire comprising 13 questions prepared by the researchers. Content analysis of the qualitative data indicated that the use of material in biology lessons was advantageous. Key benefits identified include enhancing retention of knowledge, making concepts more tangible, making the lessons more enjoyable and entertaining, and increasing classroom participation.