Kuvvet ve hareket ünitesinde sözel oyunlarla geliştirilmiş etkinliklerin altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, problem çözme becerilerine yönelik isteklilik ve kararlılık algıları ve öğrenci görüşleri üzerinde etkisi
The effect of activities developed with verbal games in the force and motion unit on the academic achievement of sixth grade students, their perception of willingness and determination towards their problem solving skills, and student opinions
  1. Tez No: 869130
  2. Yazar: BURCU GÜVENÇ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada kuvvet ve hareket ünitesinde sözel oyunlarla geliştirilmiş etkinliklerin altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, problem çözme becerilerine yönelik isteklilik ve kararlılık algıları ve öğrenci görüşleri üzerinde etkisini araştırma amaçlanmıştır. Bu çalışmanın pilot uygulamasının katılımcıları 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde bir devlet ortaokulunun yedinci sınıfında öğrenim gören 22 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın asıl uygulamasının katılımcılarını ise 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde bir devlet ortaokulunun altıncı sınıfında öğrenim gören deney ve kontrol grubu öğrencileri oluşturmaktadır Deney grubu 19, kontrol grubu 19 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama sürecinde deney grubu öğrencilerine her hafta dört saat olmak üzere üç haftalık bir program olarak toplamda on etkinlik uygulanmıştır. Nicel verilerin toplanmasında, sözel oyunlarla zenginleştirilmiş etkinliklerin öğrencilerin kuvvet ve hareket ünitesinde akademik başarılarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını görmek amacıyla Saraç (2020) tarafından geliştirilen“6. Sınıf Kuvvet ve Hareket Ünitesi Başarı Testi”kullanılmıştır. Sözel oyunlarla zenginleştirilmiş etkinliklerin öğrencilerin problem çözme becerilerine yönelik isteklilik ve kararlılık algılarını ölçmek amacıyla Ekici ve Balım (2013) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencileri İçin Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği”kullanılarak veri toplanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan 'Öğrenci Görüşme Formu' kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel veriler SPSS programında bağımlı örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin toplanmasında içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, öğrencilerin akademik başarıları ve problem çözme becerilerine yönelik isteklilik ve kararlılık algıları olumlu yönde değişmiştir. Öğrenci görüşleri de bu sonucu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of activities developed with verbal games in the force and motion unit on sixth grade students' academic achievements, perceptions of willingness and determination towards problem-solving skills, and student opinions.The participants of the pilot application of this study consist of 22 students studying in the seventh grade of a public secondary school in the Gölbaşı district of Ankara in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The participants of the main application of the research are the experimental and control group students studying in the sixth grade of a public secondary school in the Gölbaşı district of Ankara in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The experimental group consists of 19 students and the control group consists of 19 students. During the implementation process, a total of ten activities were applied to the experimental group students as a three-week program, four hours each week.In collecting quantitative data, in order to see whether there is a significant difference in the academic achievement of students in the force and movement unit of activities enriched with verbal games.the“6. Class Force and Movement Unit Achievement Test”was used. To measure students' perceptions of willingness and determination towards problem-solving skills through activities enriched with verbal games data was collected using the“Perception Scale for Problem Solving Skills for Secondary School Students”developed by Ekici and Balım (2013). The 'Student Interview Form' prepared by the researcher was used to collect qualitative dataQuantitative data obtained from the study were analyzed using the dependent sample t-test in the SPSS program. Descriptive analysis was used to collect the data obtained from the interviews.When the results were examined, students' perceptions of willingness and determination towards their academic success and problem-solving skills changed positively. Student opinions also support this conclusion.