Genelleştirilmiş belirsizlik ilkesinin kuantum elektrodinamiğine etkileri
Effects of generalized uncertainty principle on quantum electrodynamics
  1. Tez No: 869146
  2. Yazar: CAVİT TEKİNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğayı oluşturan en temel yapının büyüklüğü veya minimum uzunluk ölçeği, gravitasyon ile kuantum teorisini birleştirme girişimidir. Çünkü, bu varsayımsal en temel yapının bir madde parçacığından ziyade uzay-zamanı veya Einstein teorisi kapsamında gravitasyonu oluşturan yapının çekirdeği olması gerektiği düşünülebilir. Bu bağlamda minimum uzunluk ölçeğini içeren modeller literatürde gravitasyonun kuantum teorisi ya da kuantum gravite olarak anılmaktadır. Bu çalışmada, Barut modelinden elde edilen yüksek spinli parçacıkların veya zitterbewegung parçacıklarının çeşitli etkileşmeler altında kuantum elektrodinamiğine genelleştirilmiş belirsizlik ilkesinin etkisi araştırılmıştır. Özellikle spin 3/2 ve spin 2 parçacıklarının Landau ve Nutku osilatörleriyle etkileşmeleri sonucunda nasıl kuantize oldukları enerji seviyeleri üzerinden tartışılmıştır. Ayrıca, dönen karadeliklerin 2+1 boyuta indirgenebilen uzay-zaman zeminleri üzerinden modifiye Hawking sıcaklıkları genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The size of the most fundamental structure that forms the nature, or the minimum length scale, is an attempt to unify gravity and quantum theory. Because, it can be thought that this hypothetical most fundamental structure should be the nucleus of the structure that creates space-time or gravity within the scope of Einstein theory, rather than a matter particle. In this context, models that include the minimum length scale are referred to the quantum theory of gravity or quantum gravity in the literature. In this study, the effect of the generalized uncertainty principle on the quantum electrodynamics of high spin particles or zitterbewegung particles obtained from the Barut model under various interactions was investigated. In particular, how spin 3/2 and spin 2 particles become quantized as a result of their interaction with Landau and Nutku oscillators was discussed in terms of energy levels. In addition, modified Hawking temperatures have been generalized over the space-time backgrounds of rotating black holes, which can be reduced to 2+1 dimensions.