Kozmolojik fenomenlerin genelleştirilmiş belirsizlik ilkesi kullanılarak incelenmesi
Investigation of cosmological phenomena by using generalized uncertainty principle
- Tez No: 676961
- Danışmanlar: PROF. EKREM AYDINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş belirsizlik prensibi çalışılmıştır. İlk olarak genelleştirilmiş belirsizlik prensibi modifiye van der Waals kara delik çözümü elde edilmiştir. Modifiye çözümün termodinamik özellikleri ve faz geçişleri incelenmiştir. Ayrıca P-V düzleminde faz geçişi çalışılmıştır. Genelleştirilmiş belirsizlik ilkesi dikkate alındığında fiziksel olarak anlamlı bir faz geçişi olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak DSR-GUP'dan modifiye entropi-alan ilişkisi kullanılarak, görünür ufkun termodinamiğinin birinci yasasından modifiye Friedmann denklemleri elde edilmiştir. Büyük Patlama tekilliğini ortadan kaldırma potansiyeline sahip bir minimum görünür ufuk bulunmuştur. Ayrıca yavaşlama parametresi evrenin tüm dönemleri için çalışılmıştır. Termodinamiğin genelleştirilmiş ikinci yasası evrenin tüm dönemleri için sağlanmaktadır. Son olarak genelleştirilmiş belirsizlik prensibi modifiye Schwarzschild metriği için Shapiro zaman gecikmesi, kütleçekimsel kırmızıya kayma ve jeodezik devinim incelenmiştir. Gözlemsel ve deneysel sonuçların kullanılmasıyla genelleştirilmiş belirsizlik ilkesinin boyutsuz parametresi için üst sınırlar elde edilmiştir. Bu sınırlar literatürdeki sınırlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, generalized uncertainty principle was studied. Firstly, generalized uncertainty principle modified van der Waals black hole solution was obtained. Thermodynamic properties and phase transition of modified solution were investigated. Also, phase transition in P-V plane was studied. Taking into account generalized uncertainty principle, it was shown that there is a physically meaningful phase transition. Secondly, using the modified entropy-area relation from DSR-GUP, modified Friedmann equations were obtained from the first law of thermodynamics at apparent horizon. A minimum apparent horizon, which has the potential to remove the Big Bang singularity, was found. Also, deceleration parameter was studied for the all eras of the Universe. The generalized second law of thermodynamics is satisfied for the all eras of the Universe. Finally, Shapiro time delay, gravitational redshift, and geodetic precession were investigated for generalized uncertainty principle modified Schwarzschild metric. Using observational and experimental results, uppper bounds of generalized uncertainty principle dimensionless parameter were obtained. These bounds compared with other bounds in the literature.