G8 ülkelerinde yeşil büyüme
Green growth in G8 countries
- Tez No: 869157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yeşil büyüme, istikrarlı düzeyde iktisadi büyümeyi sağlayan bir ıstılah ve iktisadi büyümenin, kaynak dağılımından ve negatif etkilerden ayrıştırılmasının izanına dayanmaktadır. Yeşil ekonomi sürecinde ekonomik büyümeden vazgeçmeden yanıt verebildiği için son yıllarda yanıt verebildiği için yanıt verebildiği için popülerliği artmıştır. Fosil içerikli depolama rezervleri dünyanın belirli bölgelerinde bulunup bu kaynaklara sahip olmayan ülkelerin enerjide iç içe gelmesine yol açmıştır. Ülkeler artan enerji talebini daha çok fosil enerji kaynaklarından karşılamaktadır. Ayrıca fosil yakıtlar, tükenebilir nitelikteki kaynaklar olup, yakıldığında CO2 yayarak çevre kirliliğine neden olmaktadır. Ekonomide büyük bir payları bulunan G8 ülkelerinin bu analiz içerisinde incelenmesi, bu çalışmanın temel amacı arasında yer almaktadır. G8 ülkelerinin coğrafi konum açısından önemli olmaları, büyük bir ekonomik güç olmaları sonuçlarını da doğurmaktadır. Bunun yanında G8 ülkelerinin içerisinde barındıran gelişmekte ve gelişmiş ülkelerde meydana gelen büyümeye bağlı olarak pek çok olumsuz çevresel etken, (CO2 gazı salınımından kaynaklı oluşan sera gazları) ekonomik büyüme üzerinde gerilemeye neden olmuştur. Bu olumsuz nedenlerin aksine özellikle son yıllarda G8 ülkeleri bazında pek çok ülkede yenilenebilir enerji üretiminin artması ve teşvik edilmesi, yeşil bir ekonominin varlığının koruması açısından oldukça önemli hale gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının üretilmesi için üretim kapasitelerinin arttırmaları, üretimin çevreye olan zararının azaltılmasına ve daha az mâliyetle maksimum çıktı üretiminin gerçekleşmesine imkân sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Green growth is a term that ensures stable economic growth at a stable level and is based on the understanding of decoupling economic growth from resource use and negative impacts. In the process of the green economy, it has grown in popularity in recent years because it has been able to respond without giving up economic growth. Fossil-containing storage reserves are located in certain parts of the world and have led to the intertwining of countries that do not have these resources in energy. Countries meet their increasing energy demand mostly from fossil energy sources. In addition, fossil fuels are exhaustible resources and cause environmental pollution by emitting CO2 when burned. The examination of the G8 countries, which have a large share in the economy, is among the main objectives of this study. The fact that the G8 countries are important in terms of geographical location also leads to the fact that they are a great economic power. In addition, due to the growth in developing and developed countries that include the G8 countries, many negative environmental factors (greenhouse gases caused by CO2 gas emissions) have caused a decline in economic growth. Contrary to these negative reasons, especially in recent years, increasing and encouraging renewable energy production in many countries on the basis of G8 countries has become very important in terms of maintaining the existence of a green economy. Increasing production capacities for the production of renewable energy sources has enabled the reduction of the environmental damage of production and the realization of maximum output production with less cost.