Ara rejim dönemlerinde Türkiye'nin dış politikası
During interim regime periods Turkey's foreign policy
  1. Tez No: 869182
  2. Yazar: HAKAN ÇÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye'de ara rejim dönemleri, Ordu'nun idareye doğrudan veya dolaylı olarak müdahale ettiği ve ülke yönetimine hâkim olduğu dönemleri ifade eder. Bu çalışmada Cumhuriyet tarihinde yaşanan 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri müdahaleleri sonrasında yaşanan ara rejim dönemlerinde Dış Politika uygulamaları, ara rejim öncesi ve sonrasıyla irdelenmiştir. Çalışma hazırlanırken; resmi kaynaklar, arşiv belgeleri, basın kaynakları, kitaplar ve çeşitli araştırma makalelerinden faydalanılmıştır. Giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşan çalışmanın odak noktası askeri yönetimlerin dış politika uygulamalarının analiz edilmesidir. Giriş bölümünde, ordu-siyaset ilişkileri genel bir perspektiften bakılarak özetlenmiş, Türkiye'de ara rejim dönemi ve özellikleri kısaca tanımlanmıştır. Ayrıca bölümlerin konu dağılımı ve içeriği hakkında özet bilgilere yer verilmiştir. Ana bölümlerde ilgili dönemler hakkında genel bilgilerle birlikte dış politika hususları anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış, ara rejim dönemlerinde dış politika uygulamalarının karakteristik analizi yapılarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, interim regime periods denote the intervals during which the military was involved either directly or indirectly in the government and exerted dominance over the country's governance. This paper examines the foreign policy activities before and during the interim regime periods that followed the military interventions on 27 May 1960, 12 March 1971, and 12 September 1980 in the history of the Republic. During the preparation of the study, a wide range of materials were utilized, including official sources, archival papers, news sources, books, and numerous research articles. The main objective of the study, which consists of an introduction, three chapters and a conclusion, is to analyse the foreign policy procedures of military governments. The introduction covers a basic overview of the relationship between the military and politics, specifically focusing on the interim rule period in Turkey and its defining traits. In addition, the text includes a concise overview of the topic distribution and substance of the chapters. The main chapters examine foreign policy concerns through general information about the relevant periods. The concluding chapter provides a thorough evaluation of the study, focusing on the distinctive features of foreign policy procedures during the interim regime eras, and examining their parallels and variations.