Ara rejim dönemlerinde Türkiye'nin güvenlik politikası
Turkey's security policy during the interim regime periods
  1. Tez No: 940321
  2. Yazar: KADER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ara rejim dönemleri yönetimde ordunun etkisinin fiili olarak hissedildiği dönemlerdir. Türkiye'de 27 Mayıs 1960'ta gerçekleşen darbeden 20 Kasım 1961'de sivil hükumetin kurulmasına kadar olan dönem ilk ara rejim dönemidir. İkinci olarak, 12 Mart 1971'de ordu tarafından hükumete verilen muhtıradan 26 Ocak 1974 tarihinde sivil hükumetin kurulmasına kadar olan süre ikinci ara rejim dönemi olarak bilinmektedir. Son olarak 12 Eylül 1980 darbesinden 13 Aralık 1983'te sivil hükumetin kurulmasına kadar olan süre üçüncü ara rejim dönemi olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında ara rejim dönemlerinde Türkiye'nin güvenlik politikalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar, hükümet programları, basın kaynaklarından elde edilen bilgilerle konu incelenmeye çalışılmıştır. Belirtilen dönemlerde Türkiye'nin anarşi ve terör olayları dışında komünizmin yayılmasını iç tehdit olarak, komünizmin yayılmasını desteklemesi ve bazı toprak taleplerinden dolayı Sovyetler Birliği'ni ve NATO müttefiki olmasına rağmen Kıbrıs Meselesi ve Ege Denizi'nde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Yunanistan'ı dış tehdit olarak gördüğü görülmüştür. Yine bu dönemin sonlarında ASALA ve PKK terörü de ülkenin güvenlik açısından dikkate aldığı gelişmelerdir. Türkiye'nin bu güvenlik durumlarına yönelik yaptığı çalışmalar ise uluslararası ittifaklara bağlı kalmak ve Silahlı Kuvvetlerin etkinliğini geliştirmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Interim regime periods are periods in which the influence of the military in the administration is actually felt. In Turkey, the period from the coup d'état on 27 May 1960 until the establishment of the civilian government on 20 November 1961 is the first interim regime period. Secondly, the period from the memorandum given to the government by the military on 12 March 1971 until the establishment of the civilian government on 26 January 1974 is known as the second interim regime period. Finally, the period from the 12 September 1980 coup to the establishment of the civilian government on 13 December 1983 was considered as the third interim regime period. This study aims to analyse Turkey's security policies during the interim regime periods. Previous studies on the subject, government programmes and information obtained from press sources were used to examine the subject. In the specified periods, it was observed that Turkey, apart from anarchy and terrorist incidents, considered the spread of communism as an internal threat, the Soviet Union due to its support for the spread of communism and some territorial demands, and Greece as an external threat due to the Cyprus Issue and the disputes in the Aegean Sea, despite being a NATO ally. Again, at the end of this period, ASALA and PKK terrorism were developments that the country took into consideration in terms of security. Turkey's efforts to address these security situations were to adhere to international alliances and to improve the effectiveness of the Armed Forces.