Türkiye'de farklılıkların yönetiminde bir anayasal tasarım: Ortaklıkçı demokrasi
A constitutional design for the management of diversity in Turkey: Consociational democracy
- Tez No: 869195
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu çalışma, erken cumhuriyet döneminde yürütülen modernleşme ve uluslaşma projesi ve bu projenin bir devamı niteliğinde olan gelenekselleşmiş yöntemlerin, devletin temel norm ve değerleri üzerinde bir çatışmaya yol açtığı, bu çatışmanın ise etnik, dinsel, ideolojik fay hatları ile örtüştüğü ve bunu takip ettiği savunusu üzerine kuruludur. Türkiye'de önemli toplumsal grupların kendilerini var edebileceği, özerk bir alana sahip olabileceği, yürütme düzeyinde ve kilit kamu görevlerinde orantılı bir biçimde temsil edilebileceği bir sisteme doğru gerçekleşecek paradigma değişikliğinin, barış ve demokrasinin inşası ve sürdürülmesinde bir gereklilik olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda bir anayasal tasarım olan ortaklıkçı güç paylaşımı sisteminin öngörmüş olduğu mekanizmaların, bölünmüş/kutuplaşmış bir toplumsal yapıya sahip olan Türkiye'de, çatışmaların pozitif barışa dönüştürülmesinde uygun bir reçete olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the argument that the modernization and nation-building project carried out in the early republican period and the traditional methods that were a continuation of this project led to a conflict over the fundamental norms and values of the state, and that this conflict overlapped with and followed ethnic, religious and ideological fault lines. In Turkey, a paradigm shift towards a system in which important social groups can assert themselves, have autonomous space, and be proportionately represented at the executive level and in key public positions is considered a necessity for building and sustaining peace and democracy. In this context, it is believed that the mechanisms envisaged by the consociational power-sharing system, which is a constitutional design, is a suitable prescription for transforming conflicts into positive peace in Turkey, which has a divided/polarized social structure.