Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde görevli asistan hekimlerin defansif tıp uygulamaları hakkındaki tutum ve düşünceleri
Attitudes and thoughts of resident physicians working in Aydın Adnan Menderes Üniversity Hospital on defensive medicine practices
- Tez No: 869241
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE GÖREVLİ ASİSTAN HEKİMLERİN DEFANSİF TIP UYGULAMALARI HAKKINDAKİ TUTUM VE DÜŞÜNCELERİ Giriş ve Amaç: Defansif tıp uygulamaları günümüzde sağlık hizmetlerinin sunumunda kritik bir konu haline gelmiştir. Defansif tıp uygulamaları gereksiz tanı testlerine ve tedavilere yol açabilmektedir Bu doğrultuda bu çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerin defansif tıp uygulamalarına ilişkin tutum ve düşüncelerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür Gereç ve Yöntem: Kesitsel, analitik planlanan bu çalışmanın evrenini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde görev yapmakta olan 470 uzmanlık öğrencisi oluşturmakta idi. Bu evrende örneklem büyüklüğü Open-Epi ile hesaplanmış olup örneklem büyüklüğü 212 bulunmuştur. Veri toplama süreci sonunda 302 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyo demografik özellikleri ile ilgili 17 soruluk form ile 18 soruluk ''Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ATTITUDES AND THOUGHTS OF RESIDENT PHYSICIANS WORKING IN AYDIN ADNAN MENDERES UNIVERSITY HOSPITAL ON DEFENSIVE MEDICINE PRACTICES Introduction and Purpose: Defensive medicine applicatons have now become a critical issue in the delivery of healthcare services Defensive medicine applications can lead to unnecessary diagnostic tests and medical treatments. Concordantly, this study was conducted in order to reveal the attitudes and thoughts of resident physicians working at Aydın Adnan Menderes University Hospital in regard to defensive medicine applications. Method and Material: The population of this cross-sectional and analytical study consisted of 470 resident physicians working in Aydın Adnan Menderes University Hospital. The sample size in this population was measured with Open-Epi and was obtained as 212.At this point, 302 resident physicians were reached at the end of the data collection process. A 17-question form regarding socio-demographic characteristics and an 18-question“Defensive Medicine Practices Attitude Scale”were used to collect the data. SPSS v23 program was used for statistical analysis of the study.