Gürcistan'da Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin öğrenme amaçları, tutumları ve becerileri
The aims of learning, attitudes and skills of those learning Turkish as a foreign language in georgia
- Tez No: 486208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Gürcistan'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin Türkçe öğrenme amaçları, tutumları ve becerilerini incelemektir. Tarama modelinde yapılan çalışmaya 2015 – 2016 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenen 82 kursiyer katılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencilerin 13'ü A2, 39'u B1, 24'ü B2, 5'i ise C1 düzeyindedir. Verilerin toplanmasında“Türkçe Öğrenme Tutumu Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin tutumu ve dil becerileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla öğrencilere yapılan kur sınavı sonuçları analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, Indepent Sample t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada Türkçe öğrenenlerin genellikle boş zamanlarını değerlendirmek, yurt dışında tatile gitmek ve yurt dışında iş bulabilmek için Türkçe öğrendiği, katılımcıların Türkçeye yönelik tutumlarının düşük olduğu, Türkçe öğrenme düzeylerinin yaşa ve cinsiyete göre anlamlı farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin, Türkçeyi akademik kaygılardan çok, bir vakit geçirme aktivitesi olarak gördüklerinden dolayı Türkçe öğrenme tutumlarının düşük düzeyde çıktığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the aims of learning Turkish, attitudes and skills of those learning Turkish as a foreign language in Georgia. 82 trainees who learned Turkish in Yunus Emre Institute in Tbilisi during the fall semester of 2015-2016 academic year participated in the study where survey model was applied. The levels of the students who form the sample of the research are as following: 13 of them are in A2, 39 of them are in B1, 24 of them are in B2 and 5 of them are in C1.“Turkish Learning Attitude Scale”was used in the collection of the data. In addition, the results of placement test of the students were analysed in order to determine the relationship between the attitudes of the students and their language skills. Arithmetic mean, indepent sample t-test, one way variance analysis (ANOVA) were used in the analysis of the retrieved data. In the research, it has been found that learners of Turkish language learn Turkish generally in order to spend their leisure time, to go abroad for holiday and find a job abroad and they have a low level of attitudes towards Turkish language and their levels of learning Turkish do not make a meaningful difference according to age and sex.