Üniversite öğrencilerinin siber güvenlik farkındalıklarının belirlenmesi
Determining cyber security differences of university studen
- Tez No: 869277
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu kabulünden hareketle gençlere bilinçli internet öğretmek gerekmektedir. Özellikle son dönemde gençlerin daha fazla bir şekilde siber suç mağduru oldukları gözlenmektedir. Hayatın her alanında internetin getirdiği olumlu gelişmelerden faydalanırken bir yandan da pek çok olumsuz eylem ve davranışlara da maruz kalmak söz konusudur. Her ne kadar siber güvenliği sağlamak için kişiler ve kurumlar teknik önlemler alıyor olsa da son kullanıcıdan kaynaklanan bilgisizlik ve ihmal siber güvenlik açıklarına yol açmakta ve siber suçları teşvik etmektedir. Her geçen gün farklı ve çok sayıda siber suç türleri geliştirilmektedir. Bu tür siber suçlardan korunmanın kullanıcıya düşen sorumluluğu; siber güvenliğin ne olduğunu ve siber güvenliğin nasıl sağlanacağını iyi bilmektir. Bu noktadan hareketle, en fazla siber suç mağduru olan gençlerin siber güvenlik farkındalık düzeylerini belirlemeyi, araştırma bulguları doğrultusunda yasa yapıcılara, ebeveynlere, eğitimcilere ve nihayetinde gençlere birtakım öneriler geliştirmeyi amaçlayan bu nicel araştırma ilişkisel tarama modeli ile yapılanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda üniversite öğrencilerine, demografik ve siber güvenlik farkındalığına yönelik sorular olmak üzere toplam 33 ifade yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca siber güvenlik farkındalık düzeylerinde demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf) anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Gençlerin erken yaşlardan itibaren internet erişimine sahip olması nedeniyle, ebeveynlerin veya çocukların siber suçlar ve siber zorbalık gibi potansiyel risklerin farkında olması ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu nedenle, çocukluktan başlayarak gençleri siber güvenlik farkındalığı kazandırmak gerekmektedir. Bu bağlamda ilkokuldan itibaren müfredatlara siber güvenlik dersi konulabilir ve siber suçlar hakkında toplumun farklı kesimlerine eğitimler, seminerler, verilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the internet is an indispensable part of our lives and it is necessary to teach young people to use the internet consciously. Especially in recent times, it has been observed that young individuals are increasingly becoming victims of cybercrimes. While benefiting from the positive developments brought about by the internet in every aspect of life, exposure to numerous negative actions and behaviors is also prevalent. Despite efforts by individuals and organizations to ensure cybersecurity through technical measures, ignorance and negligence on the part of end-users contribute to cybersecurity vulnerabilities and encourage cybercrimes. Every day, various types of cybercrimes are being developed. The responsibility of protecting against such cybercrimes lies with the users; it is crucial for users to understand what cybersecurity entails and how it can be ensured. From this point of view, this quantitative research, which aims to determine the cyber security awareness levels of young people, who are the most common victims of cybercrime, and to develop some suggestions for lawmakers, parents, educators and ultimately young people in line with the research findings, was conducted with the relational survey model. Convenience sampling technique, one of the non-random sampling methods, was used in the research. In this context, A total of 33 statements were directed to university students, comprising demographic and cybersecurity awareness-related questions. The research findings indicate that the level of cybersecurity awareness among university students is high. Furthermore, no significant difference in cybersecurity awareness levels was detected based on demographic variables (gender, age, department, class). Due to the early access to the internet from a young age, it is crucial for parents or children to be aware of and educate children about potential risks such as cybercrimes and cyberbullying. Therefore, instilling cybersecurity awareness in young people from childhood is essential. In this context, cybersecurity lessons can be included in curricula starting from elementary school, and education sessions, seminars, can be provided to various sectors of society regarding cybercrimes.