Öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algısının incelenmesi ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlar
Examination of teachers' social gender perception and attutides about social gender roles
  1. Tez No: 869279
  2. Yazar: HİLAL TAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İşletme, Political Science, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireylerin doğuştan gelen biyolojik özellikleri ve farklılıkları çerçevesinde toplum tarafından şekillendirilen bir yapı olan cinsiyet, süregelen bir söylem konusu olmaya devam etmektedir. Toplumsal cinsiyet algısı, biyolojik farklılıkların önem verildiği ancak bireyin biyolojik farklılığından ziyade toplumun tutumlarına göre kadın ve erkek bakış açısını içeren kalıplaşmış yargıları ifade etmektedir. Bu nedenle, çalışmada kişilerin cinsiyet algı ve tutumlarını etkileyen, önemli bir rolü olan öğretmenlerin, toplumsal cinsiyet konusuna karşı algılarının ne düzeyde olduğunu bilmek önemli bir husustur. Araştırma, bu kuramsal çerçeve doğrultusunda öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algılarını araştırmayı ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarını tespit etmeyi ve bu alanda literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır. Konunun kapsamlı bir şekilde araştırılmasını sağlamak için hem niteliksel hem de niceliksel yaklaşımlar birleştirilmiştir. Araştırma 2023-2024 öğretim yılında İzmir ilinde görev almakta olan öğretmenlere uygulanmıştır. Araştırma yüz yüze anket yöntemi ile yapılmış olup, anket sorularının ilk bölümünde katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için 20 Soru sorulmuştur. İkinci bölümde ise, Zeyneloğlu (2008)' in geliştirdiği "Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eşitlikçi tutum gösterdikleri gözlemlenmiştir. Toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların öğretmenlerin üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda yasa yapıcılara, uygulamacılara ve diğer araştırmacılara bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gender, a structure shaped by society within the framework of individuals' innate biological characteristics and differences, continues to be a subject of ongoing discourse. Gender perception refers to stereotypes that attach importance to biological differences, but include the perspectives of men and women according to the attitudes of the society rather than the biological differences of the individual. For this reason, it is important to know the level of perception of teachers, who play an important role in influencing people's gender perceptions and attitudes, towards gender issues. In line with this theoretical framework, the research aims to investigate teachers' gender perceptions and determine their attitudes towards gender roles and to contribute to the literature in this field. Both qualitative and quantitative approaches were combined to ensure a comprehensive investigation of the topic. The research was applied to teachers working in Izmir in the 2023-2024 academic year. The research was conducted by face-to-face survey method, and in the first part of the survey questions, 20 questions were asked to determine the socio-demographic characteristics of the participants. In the second part, the“Gender Roles Attitude Scale (TCRTÖ)”developed by Zeyneloğlu (2008) was preferred. As a result of the research, it was observed that the participants showed egalitarian attitudes regarding gender roles. It has been observed that attitudes towards gender roles have positive and negative effects on teachers. In line with the research findings, a number of suggestions were made to legislators, practitioners and other researchers.