Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde depresyon ve anksiyete belirti düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of depression and anxiety symptom levels and related factors in- individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 615416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde depresyon ve anksiyete belirti düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kronik Solunum Yetmezliği Polikliniği ile Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde yapılmıştır. Araştırma örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan 250 birey oluşturmuştur. Araştırma verileri, Tanıtıcı özellikler formu, KATZ GYA Ölçeği, Çok Buyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Medikal Araştırma Kurulu Skalası, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği ile araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler, yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, ±standart sapma ve lojistik regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin Beck depresyon ölçeği puan ortalaması 13,91±4,990, Beck anksiyete ölçeği puan ortalaması 12,34±4,29'dır. Çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği puan ortalaması 60,77±12,209, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği alt boyutu aile desteği puan ortalaması 24,472±3,871, özel kişi desteği puan ortalaması 20,144±6,716, arkadaş desteği puan ortalaması 14,28±7,368'dir. Medikal araştırma kurulu skalasına göre bireylerin %63,2'sinde hafif ve orta şiddette dispne mevcuttur. KATZ GYA ölçeğine göre bireylerin %84,4'ü bağımsızdır. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; depresyon oluşumunu etkileyen faktörler MSPSS alt boyutu özel kişi desteği ve dispne olarak saptanırken, anksiyete oluşumunu etkileyen faktör ise, dispne olarak saptandı. Elde edilen bulgular doğrultusunda, KOAH'lı bireylerde depresyon ve anksiyete belirti düzeyleri göz önünde bulundurularak rutin kontroller sırasında depresyon ve anksiyete belirtilerinin de değerlendirilmesi, yetersiz sosyal destek ve şiddetli dispnesi olan bireylerin depresyon ve anksiyete için risk grubu olarak kabul edilmesi ve gerektiğinde konültasyon liyezon psikiyatri ile işbirliği yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine depression and anxiety symptom levels and related factors in individuals with chronic obstructive pulmonary disease. The research was carried out in the Chronic Respiratory Failure Outpatient Clinic of Ankara Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital and in the Chest Diseases Outpatient Clinic of Hacettepe University Adult Hospital. The research sample consisted of 250 individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease who met the inclusion criteria. The study data were collected by means of face-to-face interview method using descriptive characteristics form, KATZ Daily Life Activities Scale, Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale, Medical Research Council Scale, Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale. The data was evaluated using percentage distribution, arithmetic average, ±standard deviation and Logistic Regression Analysis. The mean score of the Beck depression scale was 13.91 ± 4.990, and the Beck anxiety scale score was 12.34 ± 4.29. The mean score of the multidimensional perceived social support scale was 60.77 ± 12,209, the average score of family support was 24,472 ± 3,871, the average score of private support was 20,144 ± 6,716, and the average score of friend support was 14,28 ± 7,368. According to the medical research council scale, 63.2% of the individuals had mild to moderate dyspnea. According to the KATZ Daily Life Activities Scale, 84.4% of the individuals are independent. According to the variance analysis results results; Factors affecting the development of depression The subscale of multi-dimensional perceived social support scale was determined as special person support and dyspnea, while the factor affecting the formation of anxiety was determined as dyspnea. In the light of the findings obtained, the evaluation of depression and anxiety symptoms during routine controls by considering depression and anxiety symptom levels in individuals with COPD, accepting individuals with inadequate social support and severe dyspnea as a risk group for depression and anxiety and, when necessary, with concurrent liaison psychiatry cooperation is recommended.