Akciğer kanserinin seyrine sürrenal bez metastazının etkisi
Akciğer kanserinin seyrine sürrenal bez metastazinin etkisi
  1. Tez No: 869366
  2. Yazar: SONA HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTÜLÜ AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hajiyeva S. Akciğer Kanserinin Seyrine Sürrenal Bez Metastazının Etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Bu tez çalışmasında, kliniğimizde tanı konulan, tedavi ve takip edilen akciğer kanserli hastalarda tespit edilen sürrenal bez metastazlarının sıklığı, özellikleri ve sağ kalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında tanı alan 1.253 akciğer kanserli hasta analiz edildi. Sürrenal bez lezyonları tanı anında < 1 cm ve ≥ 1 cm olarak gruplandırıldı. Bir cm altında sürrenal bez lezyonu saptanan hastaların %0.7 (7/971)'inde tanıda, %6 (59/971)'sında ise takipte sürrenal bez metastazı gelişti. Bir cm ve üzerinde sürrenal lezyonu olan hastaların %54.6 (154/282)'sında tanı anında sürrenal metastaz, %45.4 (128/282)'inde ise benign sürrenal lezyon tespit edildi. Hastaların sağ kalım süresi tanıda metastazı olmayan hastalarda 12.0 ± 12.5 (11.0 – 13.0) ay, sadece sürrenal bez metastazı olan hastalarda 10.0 ± 3.1 (4.0 – 16.0) ay, sürrenal bez ve diğer organ metastazı olan hastalarda ise 7.0 ± 0.6 (5.9- 8.1) ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Hajiyeva S. The Effect of Adrenal Gland Metastasis on the Course of Lung Cancer. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Chest Diseases. Specialist Thesis in Medicine, Eskişehir, 2024. The aim of this study was to investigate the frequency, characteristics and impact on survival of adrenal metastases in lung cancer patients diagnosed, treated and followed up in our clinic. In the study 1,253 lung cancer patients were analyzed between January 1, 2011 and December 31, 2015. Adrenal lesions were categorized into the groups < 1 cm and ≥ 1 cm at diagnosis. Of the patients with an adrenal lesion of less than 1 cm, 0.7% (7/971) had adrenal metastases at diagnosis and 6% (59/971) during follow-up. Of the patients with an adrenal lesion of 1 cm or more, 54.6% (154/282) had an adrenal metastasis at diagnosis and 45.4% (128/282) had a benign adrenal lesion. The survival time was 12.0 ± 12.5 (11.0 – 13.0) months in patients without metastases at diagnosis, 10.0 ± 3.1 (4.0 – 16.0) months in patients with metastases only in the adrenal gland and 7.0 ± 0.6 (5.9 – 8.1) months in patients with metastases in the adrenal gland and other organs.