Dijital transformasyonun güncel sanat uygulamalarına etkileri ve Refik Anadol
The effects of digital transformation on contemporary art practices and Refik Anadol
  1. Tez No: 869399
  2. Yazar: YEŞİM ERCÜMENCİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK KARTELLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Science and Technology, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışma, dijital teknolojilerin ve yapay zekanın sanat uygulamaları üzerinde yarattığı dönüşümleri ele alarak, somut örnekler ve çeşitli sanat disiplinleri üzerinden ortaya çıkan yeni perspektifleri ele almakta ve değerlendirmektedir. Refik Anadol'un eserleri bu bağlamda incelenmiş, yapay zekâ teknolojilerinin sanat eserleri yaratma sürecine nasıl dahil edildiği ve bu süreçlerin sanatın algılanışı ve değerlendirilmesi üzerinde nasıl dönüştürücü etkilere sahip olduğu irdelenmiştir. Ayrıca, yapay zekânın bağımsız olarak sanat üretebilme kapasitesi ve bunun sanat dünyası için yaratabileceği yeni paradigmalar üzerinde de durulmuştur. Sanatçıların YZ'yi yaratıcı süreçlere dahil etmeleri, bu teknolojinin etik, estetik ve felsefi boyutlarını keşfetmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. YZ tarafından üretilen sanat eserlerinin sahipliği, orijinalliği ve bu eserlerin“gerçek yaratıcısının kim olduğu”gibi konular, yeni hukuki ve felsefi sorunları gündeme getirmiştir. Telif hakkı korumasına uygunluk gibi meseleler de bu yeni durumun getirdiği tartışmalar arasındadır. Bu nedenlerle, dijital dönüşümün sanat alanındaki derin etkileri, geniş bir tarihsel perspektifte ele alınarak, YZ ile sanatın kesişimindeki potansiyeller ve zorluklar tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses and evaluates the transformations created by digital technologies and artificial intelligence on art practices, and new perspectives that emerge through concrete examples and various art disciplines. Refik Anadol's works were examined in this context, and how artificial intelligence technologies were included in the process of creating works of art and how these processes had transformative effects on the perception and evaluation of art were examined. Additionally, the capacity of artificial intelligence to produce art independently and the new paradigms this can create for the art world were also emphasized. Artists' inclusion of AI in creative processes can be considered an important step towards exploring the ethical, aesthetic and philosophical dimensions of this technology. Issues such as ownership and originality of works of art produced by AI and“who is the real creator”of these works have brought new legal and philosophical problems to the agenda. Issues such as compliance with copyright protection are also among the discussions brought about by this new situation. For these reasons, the deep effects of digital transformation in the field of art are discussed in a broad historical perspective, and the potentials and challenges at the intersection of AI and art are discussed.