Müzik eşliğinde uygulanan progresif kas gevşeme ve derin solunum egzersizlerinin hemşirelik öğrencilerinin stres düzeylerine ve strese verdikleri biyo-psiko-sosyal cevaplara etkisi
The effect of progressive muscle relaxation and deep breathing exercises accompanied by music on the stress levels of nursing students and their bio-psycho-social responses to stress
- Tez No: 869451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırma, müzik eşliğinde uygulanan progresif kas gevşeme ve derin solunum egzersizlerinin hemşirelik öğrencilerinin stres düzeylerine ve strese verdikleri biyo-psiko-sosyal cevaplara etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü olarak yapılan bu araştırma, Ekim 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesinin ikinci sınıflardan 44, üçüncü sınıflardan 52 ve dördüncü sınıflardan 58 öğrenci olmak üzere toplam 154 hemşirelik öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen 77 öğrenci müdahale ve 77 öğrenci kontrol grubuna rastgele biçimde atanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencileri için Algılanan Stres Ölçeği ve Hemşirelik Öğrencileri için Biyo-psiko-sosyal Cevap Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön test ölçümleri randomizasyon sonrası gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubuna altı hafta boyunca müzik eşliğinde progresif gevşeme ve derin solunum egzersizleri uygulanmıştır. Araştırma süresince kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Altı haftanın sonunda ve sekizinci haftada müdahale ve kontrol gruplarına son test ölçümleri için aynı veri toplama araçları yeniden uygulanmıştır. Verilerin analizinde Statistical Analysis System 9,4 programı kullanılmıştır. Verilerin normallik analizinde Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Değişkenlerin analizinde bağımsız gruplar arası t testi, Varyans Analizi (F testi), tek yönlü tekrarlı ölçüm Varyans Analizi, bağımlı gruplar arası t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelik Öğrencileri için Algılanan Stres Ölçeği ve Hemşirelik Öğrencileri için Biyo-psiko-sosyal Cevap Ölçeği açısından müdahale ve kontrol gruplarının ilk haftada alınan birinci ölçüm genel puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the effects of progressive muscle relaxation and deep breathing exercises accompanied by music on the stress level of nursing students and their bio-psycho-social responses to stress. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted between October 2022 and January 2023 with a total of 154 nursing students of the Gulhane Nursing Faculty of the University of Health Sciences, including 44 second-year students, 52 third-year students, and 58 fourth-year students. 77 students included in the study were randomly assigned to the intervention group and 77 students to the control group. Research data were collected using the Personal Information Form, Perceived Stress Scale for Nursing Students and Bio-psycho-social Response Scale for Nursing Students. Pretest measurements of students in the intervention and control groups were carried out after randomization. Progressive relaxation and deep breathing exercises accompanied by music were applied to the intervention group for six weeks. No intervention was made to the control group during the research. At the end of the sixth week and the eighth week, the same data collection tools were re-applied to the intervention and control groups for post-test measurements. Statistical Analysis System 9,4 program was used to analyze the data. Shapiro-Wilk test was used in normality analysis of the data. In the analysis of variables, independent intergroup t-test, Variance Analysis (F test), one-way repeated measurement Variance Analysis, dependent intergroup t-test were used. Findings: It was determined that there was no significant difference between the general score averages of the first measurement taken in the first week of the intervention and control groups in terms of the Perceived Stress Scale for Nursing Students and the Bio-psycho-social Response Scale for Nursing Students (p>0,05).