Pandemiyle mücadelede kadın liderlerin rolü: Finlandiya, Almanya ve Yeni Zelanda ülkeleri üzerinden karşılaştırmalı bir inceleme
The role of women leaders in fighting the pandemic: A comparative analysis on Finland, Germany and New Zealand
- Tez No: 869457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AYDIN HALİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanlar var olduğundan beri toplumsal alanda kadın erkek ayrımını gözetmek mümkündür. Yapılan ayrımların bireylerde rollerinin belirlenmesinde, belirlenen rollere göre davranışların biçimlenmesinde önemli etkileri mevcuttur. Toplumsal cinsiyet algısıyla birlikte bireylere cinsiyetlerine göre roller verilmiş ve o rollere göre davranışlar sergilenmesi istenmiştir. Toplumsal cinsiyet davranış kalıplarına uymayan bireyler ise dışlanmışlardır. Bu ayrımcılık bağlamında kadınların işlerinin özel alan tanımıyla ilintili olarak iş tanımının sadece hane içinde çocuk bakmak, yemek yapmak gibi görevlerden oluştuğu, erkeklerin ise özel alandan ziyade kamusal alanı temsil eden para kazanma, siyasete katılım ve ticaret yapma gibi görevlerinin olduğu vurgulanmıştır. Kamusal alanla ilintilendirilen siyasetin varlığı insanların var oluşuyla eş değer görülmektedir. Çünkü yöneten ve yönetilen olgusu toplumlar nezninde her zaman hakim bir görüş olagelmiştir. Siyasetin de erkeklerin elinde olduğu, kadınların önceden oy bile kullanamadığı, daha sonra ise oy kullandıkları zamanda aile içindeki erkek egemen yapıların isteği doğrultusunda oy kullandıkları görülmektedir. Bu tez çalışmasında ise özel alanda toplumun kadına biçmiş olduğu rollerden ve kadınların toplumsal cinsiyet algısı bağlamında özel alandan kamusal alana belirlenen kalıpların dışına çıkılarak, siyasete katılım yapmış olmalarına vurgu yapılmıştır. Tezin çalışma alanı ise COVID-19 pandemisiyle mücadele eden kadın liderleri Finlandiya, Almanya ve Yeni Zelanda ülkeleri örneğiyle karşılaştırmalı incelemek ve pandemi döneminde kadın liderlerin sergilemiş oldukları tutum ve politikaların, siyaset ve toplumsal cinsiyet bağlamında analizini yapmaktır. Çalışmada aynı zamanda pandemiyi başarıyla yöneten Hollanda, Avustralya ve Güney Kore ülkelerinin erkek liderlerinin uygulamış oldukları politikalara yer verilmiş ve kadın liderlerle karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı toplumsal cinsiyetle kadına atfedilen roller bağlamında pandemiyle başarıyla mücadele eden kadın liderlerin, siyasi tutum ve davranışlarını toplumsal cinsiyet kavramları bağlamında açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Since humans have existed, it has been possible to distinguish between men and women in the social sphere. The distinctions made have important effects on determining the roles of individuals and shaping behaviors according to the determined roles. With the perception of gender, individuals were given roles according to their gender and were asked to behave according to those roles. Individuals who do not comply with gender behavior patterns are excluded. In the context of this discrimination, it has been emphasized that women's jobs consist of duties such as taking care of children and cooking within the household, while men have duties such as earning money, participating in politics and doing business, which represent the public sphere rather than the private sphere. The existence of politics associated with the public sphere is seen as equivalent to the existence of people. Because the phenomenon of ruler and ruled has always been a dominant view in societies. It is seen that politics is also in the hands of men, women could not even vote before, and then when they vote, they vote in line with the wishes of the male-dominated structures within the family. In this thesis, it is emphasized that the roles assigned to women by society in the private sphere and the fact that women participate in politics by going beyond the stereotypes determined from the private sphere to the public sphere in the context of gender perception. The field of study of the thesis is to comparatively examine the women leaders struggling with the COVID-19 pandemic with the examples of Finland, Germany and New Zealand countries, and to analyze the attitudes and policies of women leaders during the pandemic period in the context of politics and gender. The study also included the policies implemented by male leaders of the countries of the Netherlands, Australia and South Korea, who successfully managed the pandemic, and a comparative study was conducted with female leaders. The aim of this thesis is to explain the political attitudes and behaviors of female leaders who successfully combated the pandemic in the context of gender and the roles attributed to women, in the context of gender concepts.