1980 sonrası yazılan romanlarda feminist söylemin mukayeseli incelenmesi
The comparative examination of the feminist discourse in the novels written after 1980
- Tez No: 869489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Feminizm kadınların haklarını savunan ve kadın erkek eşitliği için mücadele eden bir harekettir. 1980 sonrası yazılan eserlerde feminizmin yansımaları kadınların yaşamından hareketle anlatılmıştır. Kadın yazarlar, kadınların yaşadıklarını bir kadın hassasiyeti ile ele almışlardır. Yazılan eserlerde kadınların hayatlarına farklı açılardan bakılmıştır. Feminizmin ilkeleri ve anlayışı doğrultusunda romanlarda yer alan kadınların hayatları analiz edilerek, çok yönlü bir inceleme yapılmıştır. Romanlarda yer alan kadın kahramanların doğumundan ölümüne kadarki süreçte yaşamış oldukları olaylar feminizmin görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Siyah Süt, Kadının Adı Yok, Yaseminler Tüter Mi Hala, İki Yeşil Su Samuru, Füreya, Sevgili Arsız Ölüm, Gör Beni, Tuhaf Kadın, Dağın Öteki Yüzü, Asılacak Kadın adlı eserler feminist açıdan incelenmiştir. Annelik, sevgi, evlilik, eğitim, çalışma hayatı, değişen dünyadaki yeri, kadının görünmeyen emeği, toplumsal normlar, kız çocuğunun yetişme şekli, anne-kız ve baba- kız ilişkisi, ataerkil sistem, üreten kadın olmak, sanatçı kişiliği kadın tipleri (güçlü, geleneksel, pasif, eğitimli, eğitimsiz, fedakâr, aykırı, idealleştirilmiş kadın) açısından incelenmiştir. Üzerinde çalışma yaptığım eserler, kadınların çocukluktan yetişkinliğe kadarki süreci, yetiştirilmesi, çevresinin ve ailesinin bakışı incelenmiştir. Feminizm akımının genel düşünce yapısı açısından incelenen bu eserlerde kadınların ev yaşantısında, çalışma hayatında, kamusal alanda ataerkil sistemin kadına bakış açısı değerlendirilmiştir. 1980 sonrasında yazılan eserlerde her sınıftan kadının hayatına ve yaşamına kadın yazar hassasiyeti ile yaklaşılarak anlatılmıştır. Toplumda kadının yaşadıkları bir boyutlu değil çok boyutlu bir şekilde ele alınmıştır. Roman yazarının kadın olması, olaylara bir kadın gözüyle bakması günlük hayatta üzerinde durulmayan olayların kadın açısından hassasiyetini gösterir.
Özet (Çeviri)
Feminism is a movement that defends the rights of women and struggles for equality between men and women. The reflections of feminism were explained based on the lives of women in the works written after 1980. Women authors have dealed with women's experiences with a woman's sensitivity. Women's lives were viewed from different perspectives in the written works. In line with the principles and comprehension of feminism, a well-rounded examination was made by analyzing the lives of the women in the novels. The events that the process which female heroes in the novels experienced from birth to death were examined in line with the views of feminism. The works named Siyah Süt, Kadının Adı Yok, Yaseminler Tüter Mi Hala, İki Yeşil Su Samuru, Füreya, Sevgili Arsız Ölüm, Gör Beni, Tuhaf Kadın, Dağın Öteki Yüzü, Asılacak Kadın analysed in the terms of feminism. Maternity, love, marriage, education, working life, her place in the changing world, women's invisible exertion, communal norms, the way a girl is growed up, mother-daughter and father-daughter relationships, patriarchal regime, being a productive woman, artist personality on female types has been examined in the terms of strong, traditional, passive, educated, uneducated, self-sacrificing, contrarian, idealized woman. In the works I studied, the process of women from childhood to adulthood, their growing up, and the views of their environment and family. In these works which were examined in terms of the general thought structure of the feminism movement, the perspective of the patriarchal system on women in women's home life, working life and publical sphere was evaluated. The works written after 1980 was explained the lives of women from all classes with the sensitivity of a female writer. The experiences of women in society are handled with a multidimensional way, not one-dimensional. The fact that the novelist is a woman and sees the events from a woman's perspective shows the sensitivity of events for women that are not dwelled on daily life.