Yanıkta cerium nitratın nötrofil fonksiyonlarına etkisinin rat kremaster kas flebinde vital olarak incelenmesi
  1. Tez No: 86951
  2. Yazar: MUHİTTİN ESKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Son yıllarda majör yanık sonrası ölümlerin sepsisten öte, yanığın oluşturduğu slstemik inflarnutuar yanıt sendromuna (SÎYS) bağlı gelişen çoğul organ yetmezlikleri nedeniyle olduğu bildirilmektedir. Yanığın oluşturduğu patolojik değişikliklerin temelinde ise termal travma sonrası aktive olan makrofaj ve nötrofîllerden salgılanan sitokinler ve metabolik ürünlerin başlattığı sistemik inflamasyon yatmaktadır. Bu hücrelerin aktivasyonundan lipid protein kompleks (LPC) adı da alan, yanmış deri hücre membranlanndan kaynaklanan ısı ile polimerize olmuş lipid protein agregatlan sorumlu tutulmaktadır. Diğer taraftan cerium nitrat (CN) uzun yıllardır majör yanıkların tedavisinde topikal ajan olarak kullanılmakta ve yüksek riskli hastalarda, mortaliteyi belirgin şekilde düşürdüğü bildirilmektedir. CN bu etkiyi LPC yi eskar dokusunda bağlayarak gösterdiği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, derinin termal yaralanması sonrası ortaya çıkan LPC'nin, bu sürecin başlangıç noktasında yattığı hipotezinden yola çıkılarak, CN'm yanık sonrası ortaya çıkan LPC'yi eskar dokusunda fikse ederek nötrofii aktivasyonun bloke edilebileceği ve SÎYS 'in kontrol altma alınıp alınamayacağı araştırıldı. Çalışmada 4 grupta toplam 28 Sprague-Dawley erkek rat kullanıldı. Yedişer rattan oluşan 4 grup oluşturuldu. I.grupda (kontrol)yanık oluşturulmaksızın, H.grupda (yarak) yanık oluşturulduktan sonra kremaster kas flebi kaldırıldı. Iü.grupda (saline)yanık oluşturulup salme banyosu ve IV.grupda (CN ) ise yanık oluşturulup 0.04M CN banyosu uygulanıp, kremaster flebi kaldırıldı, intra vital mikrosirkulatuar gözlem yapılıp postkapiller venüllerdeki yuvarlanma, yapışma ve migrasyon gösteren lökositler izlenip video kaydı alındı Bu çalışmada, kas flebi modelinde SÎRS neden olan nötrofii aktivasyonu ilk kez intra vital olarak izlendi. Yanık grubu, normal kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, nötrofii aktivasyon bulgusu olan yapışma, yuvarlanma ve migrasyon gösteren nötrofii sayısının belirgin şekilde artığı saptandı (pO.001). Şaline banyosu etkisiz olurken, CN tedavi grubunda nötrofii aktivasyonu bulgularında anlamlı azalma olduğu gözlendi (pO.001). Özet olarak bu çalışmada yanık sonrası CN banyosunun lökosit aktivasyonunu azalttığım gösterdik.Lökosit aktivasyonun bulgularındaki bu azalma, SÎYS kontrolü ya da önlenmesi olarak yorumlanabilir.CN'm bu etkisi göz önüne alındığında, bu konudaki araştırmalarda gerek CN gerekse deney modelinin ilgi odağı olacağım düşünmekteyiz. 34 BÖSflJMAMTÂSYOfl
Özet (Çeviri)
It has been recently reported that burn related mortality is due to burn induced systemic inflammatory response syndrome(SIRS) that develop into progresive multiple organ system failure before death. Phagocytic cells activated by thermal trauma produce a variety of inflammatory mediator and metabolic products which induce systemic inflammatory response. It is suggested that isolated toxic material known as lipid protein complex (LPC) from burned skin proved to be a polymerized aggregate of lipid proteins from skin cell membrane stimulate phagocytic cells. On the other hand, cerium nitrate (CN) increase survival rate in very high- risk patient with extensive burns. This is atributed to protective effect of CN by fixing LPC in eschar tissue. In this study, we tested the hypothesis that prevention or modulation of LPC initiated such cell activation by fixing LPC in escar tissue with CN treatment following termal injury, would reduce the number of rolling.sticking and transmigrating leucocyte in rat cremaster muscle flap model. 28 Sprague-Dawley rats was diveded into to 4 groups: (1) control,(2) burn injury, (3) burn injury+saline treatment, (4) burn injury+CN treatment. During study vital microcirculatory observation were performed in control group without preceding burn injury while it was performed following burn injury in group II and the number of rolling, sticking and transmigrating leukocytes are counted and recorded. In groups HI and IV, following burn injury, saline and CN bathing were given respectively and the same microcirculatory observation were performed. In rat cremaster muscle flap, burn mediated neutrophil activation was observed intra vitally. In group II, the numbers of of rolling, sticking and transmigrating leukocytes is greater than the number of control group (pO.001).