Acile başvuran sekonder hemofagositik sendrom olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of secondary hemophagocytic syndrome cases admitted to the Emergency Department
- Tez No: 869550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ŞENKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaçlar: Hemofagositik lenfohistiyositozda (HLH) mortalite ve sağ kalım, yaş,cinsiyet, hastalık etyolojisi, hastalık ciddiyeti gibi nedenlerden dolayı farklılık gösterir. Bu çalışmada tek bir merkeze başvuran HLH olgularında mortalite ve sağ kalımı etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya toplam 132 hasta dahil edildi. Hastaların klinik bulguları, laboratuvar sonuçları ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak mevcut hastalık sonucunda ölüm ya da takibe giren hastalarda mortalite ve sağ kalıma etki faktörleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 51'i kadındı. HLH etyolojisinde hastaların 57'sini (%43) enfeksiyon, 54'ünü (%41) malignite, 21'ini (%16) romatolojik hastalıklar oluşturmaktaydı. Hastaların 101'inde (%76) altta yatan uzun süreli immünsuprese edici bir durum mevcuttu. Tüm hastaların 89'u (%67) yaşarken, 43'ü (%33) vefat etti. Vefat eden hastaların H-score ortalaması p18.15 mg/dl, albümin 11387.5 ng/ml, INR >1.185 değerleri vefat eden hastalarda anlamlı olarak sağ kalımı düşürmüştü ve bu hastaların takip süresi kısaydı. Aynı şekilde klinik parametrelerden H-score >207.5, immünsüpresyon varlığı, yoğun bakım yatışı olması hastalarda anlamlı olarak sağ kalımı azaltmıştı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Mortality and survival in Hemophagocytic Lymphohistiocytosis (HLH) vary due to reasons such as age, gender, disease etiology, and disease severity. In this study,we tried to investigate the factors affecting mortality and survival in Hemophagocytic Lymphohistiocytosis cases admitted to a single center. Patients and Methods: A total of 132 patients were included in the study. Using the patients clinical findings, laboratory results and imaging methods, factors affecting mortality and survival in patients who died as a result of the current disease or were lost to follow-up were examined. Results: 51 of the patients participating in the study were women. The etiology of HLH was infection in 57 (43%) of the patients, malignancy in 54 (41%), and rheumatological diseases in 21 (16%). 101 (76%) of the patients had an underlying long-term immunosuppressive condition. While 89 (67%) of all patients survived, 43 patients (33%) died. The average H-score of deceased patients was higher than that of living patients (p18.15 mg/dl, albumin 11387.5 ng/ml, INR>1.185 values significantly reduced survival in patients who died, and the follow-up period of these patients was short. Likewise, clinical parameters such as H-score >207.5, presence of immunosuppression, and intensive care admission significantly reduced survival in patients who died.