Tüketicilerin dijital pazarlama tutumlarının algılanan hizmet kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of consumers' digital marketing attitudes on perceived service quality
  1. Tez No: 869574
  2. Yazar: GAMZE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUALLA AKÇADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son zamanlarda meydana gelen teknolojik gelişmeler ile birlikte işletmeler varlıklarını sürdürebilmek amacıyla dijital platformları tercih etmeye başlamışlardır. Dijital platformlarda gerçekleştirilen satışlar ile hem üreticiler hem de müşteriler avantaj elde etmektedirler. Dijital pazarlama sahip olduğu elektronik alt yapısı ile tüketiciler için hizmet çeşitliliği sağlamaktadırlar. Aynı zamanda tüketicilere zaman, fiyat gibi faktörlerden fırsat yaratmaktadır. Bu durumun sonucu olarak da geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlama almaya başlamıştır. Dijital pazarlamanın bünyesinde bulundurduğu birçok algoritmalar ile işletmeler müşterilerini oldukça yakından tanıma fırsatı elde etmektedir. Firmalar dijital platformlardaki veriler sayesinde tüketicilerin isteklerini, ihtiyaçlarını, şikayetlerini dikkate alarak ilerlemektedir. Bu sayede ise ciddi bir rekabet avantajı elde etmektedirler. Bu çalışmanın amacı tüketicilerin dijital pazarlama tutumlarının algılanan hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemektedir. Araştırma verileri Kayseri' deki 402 tüketiciye yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Elde edilen veriler T-testi ve ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda tüketicilerin dijital pazarlama tutumlarının algılanan hizmet kalitesi üzerinde cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, aylık gelire, en çok tercih edilen dijital platformlara göre anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the recent technological developments, businesses have started to prefer digital platforms in order to maintain their existence. Both sales and customers benefit from sales on digital platforms. It provides a variety of services for its personality with its electronic infrastructure for digital marketing. At the same time, it creates opportunities from factors such as personalized time and price. As a result of this situation, digital marketing efforts were started instead of traditional marketing. With the many growths in digital marketing, people have the opportunity to shop a lot in stores. Thanks to the data on digital platforms, companies move forward by taking into account the differences, needs and complaints of consumers. In this way, they gain a serious competitive advantage. The purpose of this product is to determine whether digital marketing attitudes of consumerism exceed perceived service quality. Research data was applied to 402 foreigners in Kayseri by face-to-face survey method. The obtained data were analyzed using T-test and ANOVA. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant difference in the perceived service quality of digital marketing attitudes according to gender, living, education period, monthly income, and the most preferred digital platforms.