4. sınıf STEM etkinliklerinin akademik başarıya ve yaratıcı düşünmeye etkisi
The effect of 4th grade STEM activities on academic success and creative thinking
  1. Tez No: 905825
  2. Yazar: RESUL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜLTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıfta STEM etkinliklerinin akademik başarıya ve yaratıcı düşünmeye etkisini incelemektir. Araştırma deseni olarak, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Öğrenciler deney grubu (n=44) ve kontrol grubu (n=34) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler Aydınlatma ve Ses Teknolojileri ünitesini mevcut öğretim programına uygun öğretim yöntemiyle işlerken, deney grubundaki öğrenciler aynı üniteyi STEM etkinlikleriyle desteklenerek öğrenmiştir. Araştırmada nicel veriler Aydınlatma ve Ses Teknolojileri Akademik Başarı Testi ile toplanmıştır. Grupların akademik başarıları ön ve son test puanları arasındaki farklara göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of STEM activities on academic success and creative thinking in the 4th grade of primary school. As the research design, a quasi-experimental model with a pretest-posttest control group was used. The students were divided into two groups: experimental group (n=44) and control group (n=34). While the students in the control group taught the Lighting and Sound Technologies unit with a teaching method appropriate to the current curriculum, the students in the experimental group learned the same unit supported by STEM activities. In the research, quantitative data were collected with the Lighting and Sound Technologies Academic Achievement Test. The academic achievements of the groups were compared according to the differences between the pre- and post-test scores.