The impact of green trust and ecological concern on consumers' purchase intention for eco-friendly apparels
Ekolojik ilgi ve yeşil güvenin ekoloji dostu kıyafetlere ilişkin satınalma isteği üzerine etkisi
- Tez No: 626387
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern sanayi uygulamalarının dünyamızın ekolojik dengesinin bozulmasında önemli bir payı olduğu aşikardır. Tekstil endüstrisi pek çok kişi tarafından bilinmemesine rağmen Avrupa Çevre Ajansı tarafından çevreye en çok etkisi olan dördüncü endüstri olarak belirlenmiştir. Tekstil ve kıyafet endüstrisinde doğaya verilen zararlar tarladan üretim tesisine ve hatta tüketiciyle buluştuğu son noktaya kadar devam etmektedir. Pamuk bitkileri üzerine verimliliği artırmak için yoğun olarak saçılan pestisit, herbisit ve fungisitler toprakta bulunan diğer tüm bitki ve diğer canlıları öldürmekle beraber yeraltı sularına karışmakta ve havaya saçılmaktadır. Üretim operasyonunda ipliğe ve kumaşa dönüştürülen liflere çeşitli ağartıcı ve boya maddeleri tatbik edilmektedir. Kimyasal olarak insan sağlığına zararlı olan bu maddeler tekstil işçilerinin sağlığına büyük risk oluştururken üretim süreçlerinde ortaya çıkan kimyasal atıkların kontrolsüz olarak doğaya saçılabildiği vakalarda ciddi boyutta çevresel etkiler meydana getirebilmektedir. Tüm bunlara karşın pazarda yeni olan ve yükselme trendindeki ekoloji dostu kıyafetlere ilişkin tüketicilerin çevresel endişe ve mevcut durumda ekoloji dostu kıyafetler satan markaların ürünlerine güven çerçevesinde satınalma isteklerinin belirlenmesine dair bir araştırma yürütülmüştür. Google formlar aracılığı ile toplanan anket sonuçları SPSS v.25 ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre çevresel endişeler davranışsal inançlara ve kişisel değerlere olumlu yönce etki gösterirken algılanan davranışsal kontrole anlamlı bir etkide bulunmamaktadır. Davranışsal inançlar, algılanan davranışsal kontrol ve yeşil güven satınalma isteği üzerinde olumlu yönde etki gösterirken kişisel değerlerin anlamlı bir etki oluşturmadığı görülmüştür. Bu çalışma tüketicilerin ekoloji dostu giyim ürünlerine karşı tutumlarını incelemekte, sektörel ve akademik araştırma önerilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is evidentiary that modern industrial methods have an important role in the deterioration of the ecological balance of our world. Although the textile industry is not known by many, the European Environment Agency has identified it as the fourth industry with the greatest impact on the environment. In the textile and apparel industry, the damages to nature continue from the field to the production facility and even to the point where it meets the consumer. Pesticides, herbicides, and fungicides that are intensely scattered on cotton plants in order to increase productivity kill all other plants and other living organisms in the soil and are mixed with groundwater and scattered in the air. In the manufacturing operation, various bleaching and dyeing agents are applied to the fibers, which are converted to yarn and fabric. These substances, which are chemically harmful to human health, pose a great risk to the health of textile workers and can create serious environmental impacts in cases where chemical wastes generated in production processes can spread uncontrolled to nature. Nevertheless, a study was conducted to determine the consumer's purchase intention on eco-friendly clothing, which is new in the market and in the rising trend, in the context of environmental concerns and green trust in the products of brands currently selling eco-friendly clothing. Survey results collected through Google forms were analyzed with SPSS v.25 According to the results, environmental concerns have positive effects on behavioral beliefs and subjective norms, but couldn't find a significant connection with perceived behavioral control. Behavioral beliefs, perceived behavioral control and green trust had a positive effect on the purchase intention, while subjective norms were not found to have a significant effect. This study examines the attitudes of consumers towards ecology-friendly clothing products and offers sectoral and academic research suggestions.