Ana konuları ekseninde Teğâbün Sûresi tefsiri
The tafsir of surah Tegabun on the axis of main subjects
  1. Tez No: 869590
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
“Ana Konuları Ekseninde Teğâbün Sûresi Tefsiri”adlı çalışmamızda konulu tefsir ekseninde Teğâbün sûresinin ana konuları detaylı bir şekilde tespit edilmeye ve incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın amacı daha önce üzerinde konulu tefsir çalış-ması yapılmamış olan Teğâbün sûresinin ihtiva ettiği konuları ortaya koymak ve analiz etmektir. Çalışmamız diğer surelerden de alıntılar yapılarak Teğâbün sûresi ile sınırlı-dır. Çalışmamız, nitel bilgi toplama yöntemlerinden yazılı doküman incelemesine da-yanmakta olup, literatür taraması ile ulaşılan veriler, bütüncül bir bakış açısı ile incele-nerek değerlendirilmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'in gönderiliş amacına bakıldığında, insanların dünyasını imar, ahiretini mamur edecek, Yüce Allah ile kul, kullar ile kullar arasını ve sosyal çevresini fıtrî yapısına uygun tevhide boyun eğme ve nübüvvete itaat etme ekseninde bir sistem ile gönderildiği görülmektedir. Bazen konu bütünlüğünde bazen âyet aralarında emir-lerini serpiştirerek hayat düzenini sağlamış olduğu anlaşılmaktadır. Tez konumuz olan Teğâbün sûresinin genel konularını, her şeyin Yüce Allah'ı hamd ile tesbih etmesi, her şeyin O'nun mülküne ait olması, yerin ve göğün bir amaç ile yaratılması, Yüce Al-lah'ın gizli açık her şeyi bilmesi, tüm musibetlerin Yüce Allah'ın izni ile gerçekleşme-si, kâfir olanların asla diriltilmeyeceklerini sanması, bazı eş ve çocukların düşman ve aynı zamanda birer imtihan oluşu, Yüce Allah'a ve elçisine itaatin gerekliliği, Yüce Allah yolunda infak etmenin gerekli olması şeklinde sıralamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In our study titled“The Tafsir of Surah al-Taghābun on the Axis of its Main Topics”, the main topics of Surah al-Taghābun on the axis of thematic exegesis have been tried to be identified and analyzed in detail. The aim of our study is to reveal and analyze the issues contained in Surah al-Taghābun, which has not been studied before. Our study is limited to surah al-Thaghābun by quoting from other surahs as well. Our study is based on written document analysis, which is one of the qualitative information gathering methods, and the data obtained through literature review are analyzed and evaluated from a holistic perspective. When we look at the purpose of the Qur'ân al-kerîm, it is seen that it was sent with a system that will build people's world and make their hereafter prosperous, and that it was sent with a system on the axis of submission to tawheed and obedience to prophethood in accordance with the natural structure of Almighty Allah and the servant, between the servants and the servants, and between the servants and the social environment. It is understood that he has provided the order of life by interspersing his orders sometimes in the integrity of the subject and sometimes between verses. The general themes of Surah al-Taghābun, which is the subject of our thesis, are that everything glorifies Allah Almighty with praise, that everything belongs to His property, that the heavens and the earth were created with a purpose, that Allah Almighty knows everything secret and open, and that all calamities happen with the permission of Allah Almighty, the disbelievers' belief that they will never be resurrected, the fact that some wives and children are enemies and at the same time a test, the necessity of obedience to Allah Almighty and His messenger, and the necessity of giving in the way of Allah Almighty.