Öğretmen adaylarının prozodik okumayı yansıtabilme ve değerlendirebilme becerilerinin incelenmesi
Investigation of teacher candidates' ability to reflect and evaluate prosodic reading
  1. Tez No: 869597
  2. Yazar: HAYRİYE BAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Okuma, bireyin yaşamı boyunca ihtiyaç duyduğu temel bir beceridir. Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan farklı okuryazarlık türleri, medya okuryazarlığı ve ekran okuma gibi yeni unsurlar, okuma becerisinin önemini daha da vurgulamıştır. Bu bağlamda, özellikle öğretmen adaylarına yönelik yapılan araştırmalar, okuma becerisinin öğrencilere etkili bir şekilde öğretilmesi konusuna dikkatleri çekmiştir. Akıcı okuma; oğruluk, otomatiklik (hız) ve prozodi olmak üzere üç ana unsuru içeren önemli bir okuma becerisidir (Kuhn ve Stahl, 2003; NRP, 2000). Bu çalışma, öğretmen adaylarının prozodik okumayı yansıtabilme ve değerlendirebilme becerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem desenlerinden açımlayıcı desenin kullanıldığı bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören 30 öğretmen adayına içerisinde prozodik unsur barındıran bir metin okutulmuş ve öğrencilerin okuması prozodik okuma ölçeğine göre uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, prozodik okuma içeren 5 ses kaydı öğretmen adaylarına dinletilmiş ve bu ses kayıtlarını öğretmen adaylarının değerlendirmesi istenmiştir. Alt problemlere uygun olarak sorulan sorulara cevap aranmıştır. Çalışma bulgularından elde edilen verilerden hareketle öğretmen adaylarının prozodiyi yansıtma ve değerlendirme noktasında çeşitli sorunlar yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading is a basic skill that an individual needs throughout his life. New elements such as different types of literacy, media literacy and screen reading that have emerged with developing technology have further emphasized the importance of reading skills. Research conducted especially on prospective teachers has drawn attention to the issue of effectively teaching reading skills to students. Reading fluency is an important reading skill that includes three main elements: accuracy, automaticity (speed) and prosody (Kuhn and Stahl, 2003; NRP, 2000). This study aims to examine prospective teachers' ability to reflect and evaluate prosodic reading. The exploratory design, one of the mixed method designs, was used in the study. The participants were 30 students at the department of Turkish Education at Ondokuz Mayıs University. They read a text containing prosodic elements and their reading was evaluated by experts using the prosodic reading scale. Then, students listened to 5 audio recordings containing prosodic reading and they were asked to evaluate these audio recordings. Answers to the questions asked in accordance with the sub-problems were sought. Based on the data obtained from the study findings, it was concluded that teacher candidates had various problems in reflecting and evaluating prosody.