Kronik obstruktif akciğer hastalığında lokal ve sistemik inflamasyon belirteçleri ile kemik mineral dansitesi arasındaki ilişki
The relationship between local and systemic inflammation markers and bone mineral density in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 869660
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN KALPAKLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, KOAH'lı hastalarda sık görülen komorbiditelerden biri olan osteoporozun lokal ve sistemik inflamasyonla ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamıza 50 stabil KOAH hastası ve 25 normal solunum fonksiyon testine sahip kontrol grubu alınmıştır. Lokal inflamasyon belirteci olarak fraksiyone ekshale nitrik oksit (FeNO); sistemik inflamasyon belirteci olarak da hsCRP, fibrinojen, WBC değerleri kullanılmıştır. Osteoporozu ortaya koymak için kemik mineral dansitesi ölçülmüştür. Bunun yanısıra demografik -beden kitle indeksi (BKİ)- ve klinik veriler -arteriyel kan gazı (pO2), solunum yetmezliği tipleri, solunum fonksiyon testleri- gibi inflamasyonla ilişkili faktörler karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, FeNO değerleri KOAH grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak FeNO ile hsCRP, FEV1 ve FEV1/FVC değerleri arasında ilişki gözlenmiştir. Ancak FeNO değerleri ile osteoporoz arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Sistemik inflamasyon belirteçlerinden hsCRP değerleri yüksek olan hastalarda FEV1 ve FEV1/FVC oranlarının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, hsCRP ve WBC değerleri yüksek olan hastalarda femurT ve femurZ skorlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, bu tez çalışmasında KOAH tanılı hastalarda osteoporoz prevelansı oranı %26 olarak bulunmuştur. KOAH tanılı hastalarda özellikle femurT skoru kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Diğer taraftan, FEV1 ve FEV1/FVC oranı düşük olan KOAH tanılı hastaların daha düşük femurT ve femurZ skorlarına sahip olduğu görülmüştür. Bu gözlemlerle birlikte, BKİ düşük olan hastalarda da femurZ skorunun daha düşük olduğu bulunmuştur. Öte yandan pO2 değeri düşük olan hastalarda daha düşük femurT skorları gözlemlenirken, tip1 ve tip2 solunum yetmezliği olan hastalar arasında osteoporoz açısından fark görülmemiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, KOAH'da gözlenen osteoporozun sistemik inflamasyon belirteçlerinden biri olan hsCRP ile yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. HsCRP'nin havayollarındaki lokal inflamasyon ile, düşük solunum fonksiyon testi değerlerinin ise hem sistemik hem de lokal inflamasyon ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the relationship between osteoporosis which is usually seen comorbidity in COPD patients and local and systemic inflammation. Our study is performed considering as 50 patients having COPD and 25 control group with normal pulmonary function tests. In our study, while the FeNO was used as a local marker, hsCRP, fibrinogen and leukocyte were used as a marker of systemic inflammation. Moreover, the bone mineral density was measured to reveal the Osteoporosis. And, in this thesis, pO2, the types of respiratory failure, the values of pulmonary function test and body mass index were compared. As a result of this study, it seen that there is no relation betwen the values of FeNO and osteoporosis. The FeNO values in COPD group were found meaningly higher than the values of control group. Furthermore, it is found that there is relation between the value of FeNO and the values of hsCRP FeNO, FEV1 and FEV1/FVC. In addition to these findings, it is observed that the patients with higher hs CRP value have lower FEV1 and FEV1/FVC ratio. Also, it is observed that the patients with higher hsCRP levels and higher leukocyte have lower femurZ and femurT scores.. On the other hand, in this thesis, the prevalence rate of osteoporosis in COPD patients was found as 26 %. Especillay, the femurT score of patients with COPD was found lower than the score of contorl group. At the same time, it is seen that the COPD patients with lower FEV1 and FEV1/FVC ratio have lower femurT and femurZ scores. As a result of this study, while it is observed that the patients with lower pO2 have lower femurT score but there is no difference between patinents with type 1 and type 2 respiratory failure with regards to osteoporosis. Finally according to the results obtained from this study, it is evaluated that the hsCRP, which is one of the marker of systemic inflammation, is closely related with osteoporosis observed in COPD. Moreover, it is observed that there is a relation between hsCRP and the local inflammation. And also, the close relationship between the lower respiratory function test values and both systemic and local inflammation was observed.