Diyabet farkındalık ve kabul durumunun hastaların metabolik kontrol durumu üzerine etkisi
The effect of diabetes awareness and acceptance on metabolic control status of patients
- Tez No: 869675
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabet tanısı alan hastaların farkındalık ve kabul durumunun metabolik kontrol düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Acıbadem Altunizade Hastanesi'nde Temmuz 2023-Nisan 2024 tarihlerinde başvuran diyabet tanılı 76 birey oluşturdu. Veriler 14 maddelik Hasta Tanılama Formu, 14 maddesi farkındalık, 9 maddesi kabul durumunu ölçen toplam 23 maddelik Diyabet Farkındalık ve Kabul Ölçeği (DFKÖ) ile toplandı. Katılımcıların Diyabet Farkındalık ve Kabul Ölçeği Toplam puan ortalamasının 81,81±11,56 olup, Farkındalık ve Kabul alt boyutlarının puan ortalamaları sırasıyla 50,81± 6,98, 31±5,40'tır. HbA1c düzeyi ortalaması ise 8,23±1,05'dir. Cinsiyet, medeni durum, alkol kullanımı, diyabet süresi, eşlik eden kronik hastalık varlığı ve DM'ye bağlı komplikasyon yaşama durumunun hastaların Diyabet Farkındalık ve Kabul Ölçeği Puan Ortalamaları ile HbA1c değeri üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effect of awareness and acceptance status on metabolic control levels of patients diagnosed with diabetes. The study sample consisted of 76 individuals diagnosed with diabetes who were admitted to Acıbadem Altunizade Hospital between July 2023 and April 2024. Data were collected using a 14-item Patient Identification Form and a 23-item Diabetes Awareness and Acceptance Scale (DAAS), 14 items measuring awareness and 9 items measuring acceptance. The mean total score of the participant's Diabetes Awareness and Acceptance Scale was 81.81±11.56, and the mean scores of the Awareness and Acceptance subscales were 50.81±6.98 and 31±5.40, respectively. The mean HbA1c level was 8.23±1.05. Gender, marital status, alcohol use, duration of diabetes, presence of comorbid chronic diseases and DM-related complications had no effect on the mean scores of the Diabetes Awareness and Acceptance Scale and HbA1c level (p>0.05).