Akut pankreatit tanısıyla takip edilen hastalarda, kontrastlı bilgisayar tomografi haritaları üzerinden pankreas doku analizi yapılarak hastalığın şiddeti ve klinik seyri öngörülebilir mi?
Contrast-enhanced computed tomography maps in patients with acute pancreatitis can the severity and clinical course of the disease be predicted by pancreatic tissue analysis?
  1. Tez No: 869678
  2. Yazar: AHMET YASİN KARKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEMİH ÇAKIR, PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Klinik olarak şiddetli seyredebilecek akut pankreatitin erken teşhisi, hastaların triyajı ve tedavisi için kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, başvuru anında elde olunan kontrastlı BT görüntü haritalarının, laboratuvar bilgisi ve uygun klinik skorlama sistemleri ile korele edilerek radyomik öngörü analizine tabi tutulmasıdır. Elde edilen korelasyon sonuçları ile kontrastlı tomografide pankreas ve peripankreatik alan doku analizi üzerinden AP şiddetini ve ilerleyen dönemdeki klinik seyri öngörülebilir mi sorusuna yanıt aramaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma, 2012-2023 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde akut pankreatit tanısı almış hastalar retrospektif taranarak dahil edilme kriterlerini karşılamayan hastalar çıkarıldıktan sonra 287 hastanın portal-venöz faz kontrastlı BT görüntüleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hastalar 2012 yılında revize edilmiş Atlanta sınıflandırması kullanılarak hafif AP ve orta-şiddetli AP hastaları olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ayrıca hastaların Ranson skoru, Glaskow-İmrie skorları da hesaplandı. Doku analizi iki radyolog tarafından 'LİFEx' yazılımı üzerinden yapıldı. Çalışmada en yararlı özelliklerin seçiminde LASSO (least absolute shrinkage and selection operator) regresyon yöntemi kullanıldı. Makine öğrenmesi tabanlı modellerle radyomik ve klinik skorlamaların şiddeti tahmine etme potansiyeli performans metrikleri ile değerlendirildi. Veriler, %70'i eğitim seti ve %30'u test seti olmak üzere rastgele ayırıldı. Hiperparametre optimizasyonu için 10 kat çapraz validasyon yöntemi, performans ölçümü için bağımsız test seti kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Early diagnosis of clinically severe acute pancreatitis is critical for triage and treatment of patients. The aim of this thesis is to correlate the contrast-enhanced CT image maps obtained at the time of presentation with laboratory information and appropriate clinical scoring systems for radiomic predictive analysis. The aim of this study is to answer the question of whether the correlation results obtained can predict the severity of AP and the clinical course in the following period by analysing the pancreas and peripancreatic area tissue in contrast-enhanced tomography. MATERIALS AND METHODS: This study was performed on portal-venous phase contrast-enhanced CT images of 287 patients after retrospective screening of patients diagnosed with acute pancreatitis at Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital between 2012 and 2023 and exclusion of patients who did not meet the inclusion criteria. Patients were divided into 2 groups as mild AP and moderate-severe AP patients using the Atlanta classification revised in 2012. Ranson score and Glasgow-Imrie scores were also calculated. Tissue analysis was performed by two radiologists using 'LIFEX' software. LASSO (least absolute shrinkage and selection operator) regression method was used to select the most useful features. The potential of radiomic and clinical scoring to predict severity with machine learning-based models was evaluated with performance metrics. Data were randomly allocated as 70% training set and 30% test set. A 10-fold cross validation method was used for hyperparameter optimisation and an independent test set was used for performance measurement.