The paradigm of total quality
Toplam kalite paradigması
- Tez No: 86972
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi : Üç kademeli devamlı gelişme dünya çapındaki üretim firmaları için başarının anahtarı olmuştur. Müşteri odaklama, proses geliştirme, ve toplam katılım üç ana unsur olarak gelişmiştir. Toplam kalite yönetiminde firmanın müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmesi esastır. Müteri beklentilerini anlayarak tanımlamak mükemmeli kovalamanın başlangıcını oluşturur. 2. Dünya savaşından sonra A.B.D savaş ihtiyaçları dolayısı ile inanılmaz bir üretim kapasitesine kavuştu. Savaş sonrası bu byük üretim kapasitesi sivil amaçlar içn gerekli üretimlere dönüştürüldü. İş gücü, sermaye, hammade ve doğal kaynak potansiyel A.B.D 'ye dünya pazarlarında büyük bir rekabet avantajı kazandırdı. Lakin, batılı ülkelerin sosyo-ekonomik standartları yükseldikçe batılı insanın seçim kriterleri çok özelleşti, ve buda büyük üretim kapasitelerinin rekabet gücünü sarsmaya başladı.Günümüzde kalite üretim alanında en önemli göreceli avantajı oluşturmaktadır.Çok büyük miktarlarda üretmektense, rekabati kazanabilmek için müşterinin istediği kaliteyi üretmek artık ilk önceliktir. Kalite kavramı değişik açılardan irdelenmiştir.Kalitenin müşteri üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Kalite gelişiminin firmalara kazandırdığı avantajlar göz önüne konmuştur. Kalitenin tanımlanmasından sonra, ortaya çıkan yönetim paradigması, prensip ve yaklaşımlar anlatılmıştır. Toplam kalite yönetimi ile diğer yönetim tarzları arasındaki farklar tarihi gelişim içinde sergilenmiştir. Bugün pek çok firma toplam kalite hareketinden haberdardir fakat ya bunu hiç uygulamamakta yada layıki ile uygulayamamaktadır.devamlı gelişim hareketi içindeki toplam kalite devamlı bir devinim içindedir. Tabi kaçınılmaz olarak zaman ilerledikçe tolam kaliteye yeni yaklaşımlar getirenler yada işerliğini değişik açılaradan sorgulayanlar olacaktır. Bu yaklaşımlar yöneticileri ayn ürün değişim marka sloganı gibi karışıklığa sürüklemektedir. Pek çok firmanın başardığı mükemmele yakınuygulamalar bugün kalite hareketinin geldiği noktayı göstermek açısından çok önemlidir. Pek çok firmanın gözden kaçırdığı ise yönetici grup üyelerinin kültürel değişimi sağlayabilmek için ihtiyaç duyduğu detaylı eğitimdir. Bu eğitim toplam kalite yönetiminin beynini teşkil eder. Tez son bölümde toplam kalite yönetiminin evrensel uygulanabilirliğini pek çok hazır paket programı da göz önüne alarak tartışmaktadır. Ayrıca toplam kalite yönetiminin değişik sektörlerdeki uygulamaları arasındaki verim farkı başarılı ve başarısız örnekler ışığında genellenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total quality management: Three steps to continuos improvement has proven to be a classic as the key to success for world class manufacturing companies. Customer Focus, Process Improvement, and Total Involvement has emerged as three major themes. Total Quality Management require that a company be driven by customers' needs. This should be understood and pursued by everyone in the company. Understanding customer expectations launches the ongoing pursuit of excellence. After the second World War the U.S. A had reached an incredible production volume due to the needs of the war. After the war this incredible production power was converted into manufacturing civilian needs. This potential in labor force, capital, raw material, and natural resources were sufficient in giving U.S.A. a competitive edge in the world markets. However,these factors have become outweighed as the demand of the Western people has become specialised with the parallel increase in the socio- economical standards of western nations. Quality has become the most important competitive advantage in production today. Instead of producing in great amounts, you have to produce goods which will satisfy customers needs; in order to outbeat your competitors. In this study the concept of quality is studied from different perspectives. The conclusion that quality is defined by customers is discussed. The effects of quality on customers is analysed. From this point, quality improvement is discussed paying special attention to advantages it brings to companies. After the concept of quality defined in detail, Total Quality, the management paradigm evolved, principles and approaches are explained. The need for change and the way to change are emphasised.The differences between total quality management approach and other management styles are compared with the history of development.Today, it is unlikely that there are many organisations which have not heard about TQM. However, this doesn't mean that these companies who have heard about it are practicing it. Furthermore, many organisations which claim to be practicing Total Quality Management are doing so in an in appropriate and partial way. TQM in the spirit of continuos improvement is itself moving on. Inevitably there will always be those who wish to introduceTa new approach or wish to give Total Quality management a new label in order to appear to have the latest, up-to-date fashionable approach to sell to unsuspecting clients. They serve to confuse managers“ with the same product, different label”approach. We can dismiss these efforts if we are to outline the paradigm of Total Quality Management. What we can not dismiss, however, are the genuine developments and refinements to the processes of Total Quality Management which have grown out of the insights gained by companies whose experience is considered' best practise'. What many companies have not foreseen is the incredible amount of training that is required for members of the steering group in order to bring about the cultural change, which lies at the heart of Total Quality Management. This thesis is finalized with the questioning of the universal applicability of TQM considering the prepackaged TQM programs. Also the efficiency of TQM in different sectors like production versus service is examined with the successful and failing examples while depicting the reasons behind them.