Dijital dönüşüm sürecinde Türkiye'de sanayi politikalarına ilişkin veri temelli stratejilerin toplam kalite yönetimi üzerine etkileri: Bir üniversite örneği
The effects of data-based strategies on total quality management in Türkiye in the digital transformation process related to industrial policies: A university example
  1. Tez No: 946020
  2. Yazar: İLKNUR ALŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de dijital dönüşüm sürecinde sanayi politikalarına ilişkin veri temelli stratejilerin toplam kalite yönetimi üzerine etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi hedeflemektedir. Günümüzde dijitalleşme birçok alanda olduğu gibi sanayi politikaları ve teknoloji yönetimi içinde önemli bir noktaya gelmiştir. Bu dönüşüm, işletmelerin ve kamu kurumlarının performansını artırırken, süreçlerin etkinliğini ve verimliliğini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Dijital dönüşümün sanayi politikalarındaki rolünü anlamak için öncelikle dijitalleşme kavramının temel unsurlarını ele almaktadır. Toplam kalite yönetimi, müşteri memnuniyeti, süreç iyileştirme ve sürekli gelişim gibi temel ilkeler üzerine kurulu bir yönetim yaklaşımıdır. Dijital dönüşüm sürecinde artan veri erişimi ve analiz yetenekleri, TKY'nin uygulanmasında yeni bir paradigma yaratmıştır. Çalışmada, veri temelli yaklaşımların kalite yönetimi süreçlerini nasıl optimize ettiği, verimliliği artırdığı ve sürdürülebilirliği teşvik ettiği detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Üniversite de, mevcut belgeleri ve süreçleri, dijital dönüşüm ve kalite yönetimi arasındaki ilişkiyi anlamak için bir temel sağlayacaktır. Bu doğrultuda, dijital araçların üniversitenin kalite yönetimi uygulamalarına nasıl entegre edildiği ve bu uygulamaların sonuçları analiz edilecektir. Ayrıca, bu süreçlerin sanayi politikalarına uyum ve katkı açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijital dönüşüm ve veri temelli stratejilerin sanayi politikaları ve kalite yönetimi üzerindeki etkilerini ortaya koyarken, gelecekte bu alanlarda yapılabilecek çalışmalar ve uygulamalar için bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the effects of data-driven strategies within the scope of industrial policies on Total Quality Management (TQM) during the digital transformation process in Turkey. In today's context, digitalization has become a key component in various domains, including industrial policies and technology management. This transformation has the potential to enhance the performance of both enterprises and public institutions by improving process efficiency and effectiveness. To understand the role of digital transformation in shaping industrial policies, the fundamental concepts of digitalization are first addressed. TQM is a management approach built upon core principles such as customer satisfaction, process improvement, and continuous development. The increasing availability of data and advancements in data analytics capabilities have introduced a new paradigm for the implementation of TQM. This study explores in detail how data-driven approaches optimize quality management processes, increase operational efficiency, and foster sustainability. The existing documents and processes at the selected university serve as a foundation for analyzing the relationship between digital transformation and quality management. In this context, the study evaluates how digital tools are integrated into the university's quality management practices and examines the outcomes of these implementations. Furthermore, these processes are assessed in terms of their alignment with and contributions to national industrial policy objectives. In conclusion, this study highlights the impacts of digital transformation and data-driven strategies on industrial policies and quality management, and provides a guiding framework for future research and practical implementations in these fields.