Doğum öncesi başa çıkma ölçeğinin türkçe geçerlik güvenirliği ve başa çıkma tutumları ile anne ruh sağlığı arasındaki ilişki
Validation and realiability of the turkish version of the 'revised prenatal coping inventory (NuPCI)' and its correlations with maternal mental health
- Tez No: 869760
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğum Öncesi Başa Çıkma Ölçeğinin Türkçe Geçerlik-Güvenirliği ve Başa çıkma Tutumları ile Anne Ruh Sağlığı Arasındaki İlişki Giriş ve Amaç: Gebelik, kadın yaşamında birçok değişimin yaşandığı stres oluşturan önemli bir dönemdir. Bu dönem ile başa çıkmak için seçilecek uygun yöntem, anne ve çocukları doğum öncesi stresin zararlarından koruyabilir. Bu nedenle gebelik sırasında başa çıkma tutumlarının belirlenmesinin anne ve çocuk sağlığı üzerine olumlu etkileri olması beklenir. Bu araştırmanın amacı“Doğum Öncesi Başa Çıkma Ölçeğinin”Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışmasının yapılması; başa çıkma tutumlarının anne ruh sağlığıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırma, ölçeğin Türkçe geçerlik-güvenirliğinin yapılması: metodolojik; ölçek sonuçlarıyla annenin ruhsal durumu arasındaki ilişkinin araştırılması: prospektif kohort çalışma olarak iki aşamalıdır. Araştırma İstanbul'da beş farklı Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı toplam 211 gebe ile yürütülmüştür. İlk olarak Yali ve Lobel tarafından geliştirilen, daha sonra Hamilton ve Lobel tarafından revize edilen Revised Prenatal Coping Inventory,“Doğum Öncesi Başa Çıkma Ölçeği”olarak Türkçeye çevrilmiş; güvenirlik için test-tekrar test yöntemi, iç tutarlılık için Cronbach alfa katsayısı, geçerlik için doğrulayıcı faktör analizi kullanılmış, kriter geçerliği için Özbay tarafından geliştirilen, Özbay ve Şahin tarafından Türkçeye uyarlanan“Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri”eş zamanlı uygulanmıştır. Doğum Öncesi Başa Çıkma Ölçeği 42 madde ile 3 başa çıkma tutumunu (Planlama-Hazırlık, Kaçınma, Manevi-Olumlu Başa Çıkma) değerlendirir. Her madde 0-4 (0: hiçbir zaman-4: çok sık) arasında puanlanır ve yüksek ölçek puanı belirli bir başa çıkma tutumunun daha sık kullanıldığını gösterir. Katılımcıların ruhsal durumları gebelik dönemi ve doğum sonrası 4-6. haftalarda Keyes tarafından geliştirilen, Demirci ve Akın tarafından Türkçeye uyarlanan“Ruh Sağlığı Sürekliliği-Kısa Form”ile değerlendirilmiş; iki ölçeğin sonuçları arasında korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin Cronbach alfa değeri 0,83'tür.
Özet (Çeviri)
Validation and realiability of the Turkish version of the“Revised Prenatal Coping Inventory (NuPCI)”and its correlations with Maternal Mental Health Background and Aim: Pregnancy is an important period in a woman's life that creates stress and many changes occur. The appropriate method chosen to cope with this period can protect mothers and children from the harms of prenatal stress. Therefore, determining coping attitudes during pregnancy is expected to have positive effects on maternal and child health. The aim of this study is to conduct a validity-reliability study of the“Prenatal Coping Scale”in Turkish and to investigate the relationship between coping attitudes and maternal mental health. Methods: The research has two stages. The first stage is the Turkish validity and reliability of the scale: methodological study. The second stage is to investigate the relationship between the scale results and the mother's mental state: a prospective cohort study. The research was conducted with 211 pregnant women registered to five different Family Health Centers in Istanbul. Revised Prenatal Coping Inventory, first developed by Yali and Lobel and later revised by Hamilton and Lobel, was translated into Turkish as“Prenatal Coping Scale”. Test-retest method was used for reliability, Cronbach alpha coefficient for internal consistency, and confirmatory factor analysis for validity. For criterion validity, the“Stress Coping Attitudes Inventory”developed by Özbay and adapted into Turkish by Özbay and Şahin was applied simultaneously. The mental status of the participants was evaluated using the“Mental Health Continuum-Short Form”developed by Keyes and adapted into Turkish by Demirci and Akın, during pregnancy and in the 4-6 week after birth. The correlation coefficient was calculated between the results of the two scales. Results: The Cronbach's alpha value of the scale is 0.83.