Emotion regulation and emotion socialization of early childhood educators
Erken çocukluk eğitimcilerinin duygu düzenlemesi ve duygu sosyalleştirmesi
- Tez No: 736826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk eğitimcilerinin duygu düzenlemelerini ve küçük çocukların olumsuz duygularını sosyalleştirmelerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, erken çocukluk eğitimcilerinin duygu düzenleme ve duygusal zor zamanlarda küçük çocukların olumsuz duygularını sosyalleştirme stratejileri ile erken çocukluk eğitimcilerinin duygu düzenlemeleri ve küçük çocukların olumsuz duygularını sosyalleştirmeleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Mevcut tez için ilişkisel bir çalışma tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya ve Konya bölümlerinden seçilen Ankara, Eskişehir ve Konya'da görev yapan 394 erken çocukluk eğitimcisinden, üç farklı veri toplama aracı ile toplanmıştır. Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Anketi ve Çocukların Olumsuz Duygularıyla Başa Çıkma Ölçeği – Öğretmen Formu araştırmada kullanılan veri toplama araçlarıdır. Bu araçlardan Çocukların Olumsuz Duygularıyla Başa Çıkma Ölçeği – Öğretmen Formu, bu çalışma kapsamında Türkçe'ye çevrilerek uyarlanmış ve geçerlik güvenirliği sağlanmıştır. Çalışmanın amacına yönelik olarak, literatür taraması yoluyla bir başlangıç modeli tanımlanmış ve ardından yol analizi yoluyla nihai bir model oluşturulmuştur. Bu sayede değişkenler arasındaki ilişkiler tespit edilmiş ve bulgular kapsamında sunulmuştur. Çalışma, erken çocukluk eğitimcilerinin duygu düzenlemeleri ile küçük çocukların olumsuz duygularını sosyalleştirmeleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, erken çocukluk eğitimcilerinin duygularını bilişsel yeniden değerlendirme yoluyla veya bastırarak düzenlemesi ile küçük çocukların olumsuz duygularını destekleyici veya destekleyici olmayan tepkiler ile ne ölçüde sosyalleştirdiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to underline the early childhood educators' emotion regulation and socialization of young children's negative emotions. With this aim, the strategies of early childhood educators' emotion regulation and socialization of young children's negative emotions in emotionally difficult times and the relationship between the early childhood educators' emotion regulation and socialization of young children's negative emotions was investigated. For the current thesis a correlational study was designed. The data of the study were collected from 394 early childhood educators working in Ankara, Eskişehir, and Konya, the cities selected as a part of Yukarı Sakarya and Konya Districts of the Central Anatolia Region. The data was collected via three different data collection instruments: Demographic Information Form, Emotion Regulation Questionnaire, and The Coping with Children's Negative Emotions Scale – Teacher Form. The Coping with Children's Negative Emotions Scale – Teacher Form was translated, adapted and validated within the scope of the current study. To address the aim of the study, an initial model was defined through a literature review, and then a final model was built through a path analysis. In this way, the relationships between variables were detected and presented within the scope of the findings. The study revealed correlations between early childhood educators' emotion regulation and socialization of young children's negative emotions. In this context, the extent to which early childhood educators' socialization of young children's negative emotions with supportive or non-supportive reactions by regulating their emotions through cognitive reappraisal or suppression is explained.