Kronik aktif hepatit B tanılı hastalardahepatosteatoz ile tedavi yanıtı arasındaki ilişkininincelenmesi
In patients diagnosed with chronic active hepatitis Bthe relationship between hepatosteatosis and treatment responsereview
- Tez No: 869766
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kronik Hepatit B enfeksiyonu çocuklarda asemptomatik seyirden hepatite, hatta siroz ve hepatosellüler kansere kadar giden bir klinik tablo ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu çalışmada, Kronik Aktif Hepatit B enfeksiyonu tanısı alarak tedavi başlanan çocuk hastaların tedavi öncesi yapılan karaciğer biopsisindeki hepatosteatoz durumuna göre tedavi yanıtlarının kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, retrospektif ve tek merkezli olarak tasarlandı. Mart 1998 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniğinde Kronik Aktif Hepatit B sebebi ile takip edilip tedavi öncesi hepatosteatozu olan (n=35) ve olmayan(n=35) 70 çocuk çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ağırlık sds, aldığı tedavi, tedavi süresi ,izlem süresi, batın USG, tedavi öncesi karaciğer biopsisindeki hepatosteatoz durumu, fibrozis, HAİ(histolojik aktivite indeksi), tedavi sonrası serum biyokimya ve serolojik parametreleri kayıt edildi. Demografik veriler ve laboratuvar parametreleri retrospektif olarak hasta dosyalarından tarandı. İstatistik analizlerin tamamı R yazılımı (versiyon 4.2.0) ile gerçekleştirildi. Bulgular: Hepatosteatozu olan hastaların yaş ortancası 11 ortalaması 10.74 ± 2.31, hepatosteatozu olmayan hastaların yaş ortancası 9 ortalaması 9.06 ± 2.71 idi ve iki grup arasındaki fark anlamlıydı(p=0.002).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Chronic Hepatitis B infection in children can present with a clinical picture ranging from asymptomatic to hepatitis and even cirrhosis and hepatocellular cancer. This study aimed to compare the treatment responses of pediatric patients who were diagnosed with chronic active Hepatitis B infection and started treatment, according to the hepatosteatosis status in the liver biopsy performed before treatment. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective and single- center study. Between March 1998 and August 2020, 70 children who were followed up for chronic active Hepatitis B in the Pediatric Gastroenterology Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital and had (n=35) and without (n=35) hepatosteatosis before treatment were included in the study. The patients' age, gender, weight SD, treatment received, treatment duration, follow- up period, abdominal USG, pre-treatment hepatosteatosis status in liver biopsy, fibrosis, HAI (histological activity index), post-treatment serum biochemistry and serological parameters were recorded. Demographic data and laboratory parameters were retrospectively scanned from patient files. All statistical analyses were performed with R software (version 4.2.0). Results: The median age of patients with hepatosteatosis was 11 years and a mean 10.74 ± 2.31 years; the median age of patients without hepatosteatosis was 9.06 ± 2.71 years and the difference between the two groups was significant (p = 0.002).