Measuring and assessing the impact of leadership types on employee's performance and risk-taking tolerance in aviation organizations
Havacılık organizasyonlarında liderlik çeşitlerinin çalışan performansına ve risk alma toleransına etkisinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 869806
  2. Yazar: ESRA KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KÜÇÜK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Liderlik çeşitleri, organizasyonların ve çalışanların performansı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Farklı liderlik tarzları, organizasyon ve çalışan başarısını etkileyen önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü çeşitli liderlik yaklaşımları, farklı durumlar ve çalışan grupları için uygun bir yaklaşım sağlayabilmektedir. Bu çalışma, havacılık organizasyonlarında liderlik tarzlarının çalışan performansı ve risk alma toleransı üzerindeki etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Havacılık endüstrisi, sürekli değişen kural ve regülasyonlara sıkı sıkıya bağlı olan, stresli, dinamik ve karmaşık bir ortamda faaliyet gösteren bir sektördür. Bu tür sektörlerde liderlik anlayışı kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, liderlik tarzlarının çalışan performansı ve risk alma toleransı üzerindeki etkisini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon analizi yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Veri toplama süreci, havacılık sektöründe faaliyet gösteren farklı birimlerde çalışan kişilere anketler aracılığıyla uygulanmıştır. Sonuçlar, havacılık sektöründe farklı liderlik tarzlarının çalışan performansı ölçütleri üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ve aynı zamanda çalışanların risk alma davranışını da etkilediğini göstermektedir. Bulgular, havacılık organizasyonlarının liderlik tarzlarını değerlendirirken ve geliştirirken dikkate alınabilecek önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışmanın, havacılık sektöründe liderlik uygulamaları ve çalışan performansı üzerindeki literatüre katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Leadership styles have a significant impact on organizations and employees. Different types of leadership play an important role in the organization and employee success. Its stream from different leadership styles can provide different approaches in different situations and employee groups. This study aims to examine the effect of leadership types on employee performance and risk-taking tolerance in aviation organizations. The aviation industry is a stressful, dynamic and complex environment that is closely tied to ever-changing rules and regulations. In such sectors, the concept of leadership is critical. In this study, a study was conducted by using the correlation analysis method in order to reveal the effect of leadership styles on employee performance and risk-taking tolerance and the connection and relationship between variables. The data collection process was carried out through questionnaires and applied to people working in different units operating in the aviation sector. The results revealed that in the aviation industry, different leadership styles have a significant impact on employee performance measures and also affect employees' risk-taking behaviour. The findings provide important clues that can be taken into account when evaluating and developing the leadership styles of aviation organizations. This study is expected to contribute to the literature on leadership practices and employee performance in the aviation industry.