Farklı beta-kazein polimorfizimine sahip holstein süt ineklerinde serumda bazı anti-oksidan parametreler
Serum antioxidant parameters in holstein dairy cows with different beta-casein polymorphisms
  1. Tez No: 929443
  2. Yazar: IŞILAY ÇEŞMEBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE SEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, farklı beta-kazein polimorfizmine sahip Holstein süt ineklerinde serumda bazı antioksidan parametrelerin analiz edilmesini ve beta-kazein varyantlarının oksidatif stres ile antioksidan metabolizma üzerindeki etkilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Beta-kazein, süt proteinleri arasında önemli bir yer tutmakta olup, A1 ve A2 gibi genetik varyantlarıyla hem hayvan sağlığı hem de süt kalitesi üzerinde farklı etkiler göstermektedir. Özellikle A1 beta-kazein varyantından kaynaklanan β- kazomorfin-7 (BCM-7) türevinin oksidatif stres mekanizmalarını tetikleyebileceği, A2 beta-kazeinin ise daha avantajlı biyolojik etkiler sunduğu yönündeki bulgular literatürde dikkat çekmektedir. Araştırmada, farklı genotipteki Holstein süt ineklerinden alınan kan örneklerinde antioksidatif metabolizmada rol alan glutatyon peroksidaz (GPox), paraoksanaz (PON) enzim aktiviteleri ile seruloplazmin, albümin, Total Bilirubin, Fosfor (P), Kalsiyum (Ca), BUN (Kan üre azotu), Kreatinin, Total Protein, serum amiloidA(SAA), Haptoglobulin(Hp), Nefa, BetaOH-bütirik asit(BHBA), GGT, AST, ALT, ALP ve insülin düzeyleri ile lipid profilinin değerlendirilmesi için Trigliserid, kolestrol, HDL ve LDL düzeyleri analiz edilmiştir. Araştırma, beta-kazein genotipleri ile antioksidan enzim aktiviteleri ve metabolizmada etkili biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Elde edilen bulgular, beta-kazein polimorfizminin serumdaki parametreler üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermiştir. A2 beta-kazein varyantına sahip ineklerde daha yüksek NEFA, kreatinin ve PON düzeyleri gözlemlenirken, GPox gibi antioksidan enzim aktiviteleri A1 varyantına sahip ineklerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, hayvan yetiştiriciliğinde genotipdeki değişiklikler ve buna bağlı verim karakterlerinin geliştirilmesinin enerji ve antioksidatif metabolizmada rol üstlenen parametrelerde değişikliğe neden olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze certain antioxidant parameters in the serum of Holstein dairy cows with different beta-casein polymorphisms and to determine the effects of beta-casein variants on oxidative stress and antioxidant metabolism. Beta-casein, a crucial component of milk proteins, has significant implications for both animal health and milk quality with its genetic variants, such as A1 and A2. Notably, the β-casomorphin-7 (BCM-7) derivative generated from the A1 beta-casein variant has been reported in the literature to potentially trigger oxidative stress mechanisms, whereas the A2 beta-casein variant is suggested to offer more favorable biological effects. In the study, blood samples obtained from Holstein dairy cows with different genotypes were analyzed for antioxidant enzyme activities such as glutathione peroxidase (GPox), paraoxonase (PON) which play a role in antioxidative metabolism and ceruloplasmin, albumin, total bilirubin, phosphorus (P), calcium (Ca), BUN (blood urea nitrogen), creatinine, total protein, serum amyloidA (SAA), haptoglobulin (Hp), Nefa, betaOH-butyric acid (BHBA), GGT, AST, ALT, ALP and insulin levels and for the evaluation of lipid profile, triglyceride, cholesterol, HDL and LDL levels. The study comprehensively examined the relationship between beta-casein genotypes and antioxidant enzyme activities and biochemical parameters effective in metabolism. The findings obtained have shown that beta-casein polymorphism has significant effects on serum parameters. While higher levels of NEFA, creatinine, and PON were observed in cows with the A2 beta-casein variant, antioxidant enzyme activities such as GPox were found to be higher in cows with the A1 variant. The results of the study suggest that changes in genotype in animal husbandry and the improvement of related yield characteristics lead to changes in parameters that play a role in energy and antioxidant metabolism.