Ortaokul öğrencilerinin müzik eğitimi yaptıkları müzik derslikleri hakkındaki görüşleri (Trabzon ili örneği)
Opinions of secondary school students about the music classrooms where they have music education (Trabzon province example)
- Tez No: 869835
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma; ortaokul öğrencilerinin müzik eğitimi yaptıkları müzik derslikleri hakkındaki görüşlerinden hareketle, hem okullarımızdaki müzik derslik veya atölyelerinin mevcut durumunu ortaya çıkarmak hem de öğrencilerin içinde eğitim yaptıkları bu mevcut durum hakkındaki görüş, düşünce ve önerilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma Betimsel Araştırmalardan 'Tarama (Survey) desenli bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu; Trabzon merkez ve ilçelerinden rastgele seçilen ortaokullar ve bu okullarda öğrenim gören 80 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış 10 adet görüş maddesinin bulunduğu 'Öğrenci Görüş Alma Formu' ile elde edilmiştir. Araştırmadan başlıca su bulgular elde edilmiştir: Araştırmanın yapıldığı Trabzon merkez ve ilçelerindeki ortaokullarımızın sadece % 44'ünde müzik dersliği vardır. Okullarında müzik dersliği bulunan öğrencilerin çoğunluğu; müzik dersliklerinin alt yapısı ve kullanımına ilişkin olumlu görüş belirtmekle birlikte, bu çoğunluğun dışında kalan öğrenciler müzik derslikleri ile ilgili çeşitli olumsuzlukları beyan etmişlerdir. Bu öğrenci beyanları; çeşitli nedenlerle müzik dersliklerinde çalgı çalma etkinliklerinin yapılamadığı, müzik sınıflarında farklı oturma düzenlerinin gerçekleştirilemediği, drama/gösteri/canlandırma etkinliklerinin yapılamadığı, müzik derslikleri için gereken tertip düzenin olmadığı, müzik dersliklerinde yeterli ses yalıtımının olmadığı yönündedir. Araştırmanın önemli bir bulgusuna göre; mevcut müzik dersliklerinde en çok bulunan enstrüman ve diğer araç-gereçler sırasıyla; Bağlama, Elektronik Org, Dijital Piyano, Zilli-Zilsiz Def, Darbuka, Gitar, Çelik Üçgen, Müzik Seti-Hoparlör, Nota Sehpası, Akıllı Tahta, Enstrüman Dolabı, Enstrüman Askılığı, müzik dersliklerinde en az bulunan enstrüman ve araç-gereçler ise Cajon, Agogo, Bongo, Boomwackers, Cabasa, Metalofon, Parmak Zil, Orff Bardakları, İlk Yardım Dolabı ve Akort Aleti, öğrencilerin dersliklerinde bulunmayan ve bulunmasını en çok istedikleri müzik enstrüman ve araç-gereçleri ise; Gitar, Orff Bardakları, Metalofon, Bendir, Keman, Dijital Piyano, İlk yardım Dolabı, Masaüstü ve Diz Üstü Bilgisayar, Dizekli Yazı Tahtasıdır.
Özet (Çeviri)
This research which is based on the opinions of secondary school students about the music classrooms in which they have music education aims both to reveal the current situation of the music classrooms or workshops in our schools and to identify the students' opinions, thoughts and suggestions about this current situation in which they have education. The research is a research with a 'Survey' pattern, one of the Descriptive Researches. The study group of the research consisted of randomly selected 80 secondary schools students from Trabzon center. The data of research were obtained by means of the 'Student Opinion Survey Form', which includes 10 structured and semi-structured interview items. The primary findings from the research are as follows: Only 44% of the middle schools in the central and district areas of Trabzon have music classrooms. Although most of the students who have music classrooms in their school expressed positive opinions regarding the infrastructure and use of these classrooms, others outside of this majority reported various issues related to music classrooms. These student reports include the inability to conduct instrument playing activities in music classrooms due to various reasons, the inability to implement different seating arrangements, the inadequacy to carry out drama/performance/reenactment activities, the lack of necessary organization and arrangement for music classrooms, and insufficient sound insulation in music classrooms. Another important finding of the research is that the most common found instruments and other equipment in current music classrooms are“Baglama”,Electronic Organ , Digital piano, Tambourine with or without cymbal, Goblet Drum, Guitar, Steel Triangle, Music centre-speaker, Music stand, Smart Board ,Instrument Cabinet, Instrument Hanger and that the least common instruments and equipment in the music classrooms are Cajon, Agogo, Bongo, Boomwackers, Cabasa, Metalophone, Finger Cymbal, First Aid Cabinet, Tuner and Orff Glasses. It is also stated that the students mostly desire music instruments and equipment such as Guitar, Orff Glasses, Metallophone, Frame Drum, Violin, Digital Piano, First Aid Cabinet, Desktop and Laptop Computer, Blackboard with staff.