Özengen piyano eğitimindeki uygulama ve sorunların öğretmen ve öğrencilerin görüşleri ekseninde incelenmesi (Doğu Karadeniz örneği)
Investigation of the practices and the problems in volunteer piano education from the viewpoint of the teachers and students (Eastern Blacksea example)
  1. Tez No: 869836
  2. Yazar: SEHERGÜL KAYNAK ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı; Doğu Karadeniz Bölgesi örnekleminde, özengen piyano eğitimindeki uygulamalar ve bu uygulamalar sırasında yaşanan temel sorunların öğretmenler ve öğrencilerin bakış açılarıyla betimlenmesidir. Araştırma Tarama (Survey) desenli bir araştırmadır ve çalışma grubunda; Doğu Karadeniz Bölgesi'nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren yaygın eğitim kurumları ve özel müzik kurslarında özengen piyano eğitimi alan 75 öğrenci ve buralarda eğitim veren 12 piyano eğitimcisi vardır. Çalışma sonucunda; piyano eğitiminin amacı ve içeriğinin dersi alan öğrencilerin beklentileri doğrultusunda şekillendiği, öğrencilerin tamamına yakınının öncelikle piyano çalmayı sevdikleri için piyanoyu tercih ettikleri, öğretmenlerin derslerini planlarken öğrencilerin psikolojik ve fiziksel hazırbulunuşluklarını dikkate aldıkları, öğretmenlerin tamamının piyano eğitimi sürecinde ağırlıklı olarak“Eserin bütününe bakma ve görsel imge ve simgelerle destekleme”yöntemini kullandıkları, öğretmenlerin genellikle haftada 1 saatlik bir ders süresini belirlemiş oldukları, bu sürenin öğrencilerin beklentilerini karşıladığı ve öğrencilerin bu süreyi yeterli gördükleri, eğitimin yeterlilik düzeyinin, bir başka deyişle hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı konusundaki kararın büyük oranda öğretmen tarafından belirlendiği, öğrencilerin neredeyse tamamının kendilerine ait piyano veya orgunun mevcut olduğu, öğrencilerin kullanılan öğretim metot ve materyallerinden memnun oldukları, öğretmenlerin bu süreçte öğrencilerinde tespit ettikleri sorunların başında; ritim algısı sorunu, nota-solfej eksikliğinin olduğu, temel çalma tekniklerinden en çok“Tril Tekniği”ve bunu sırasıyla;“El ve parmak pozisyonları”,“Temel oturuş, duruş pozisyonu”,“Portato Tekniği”,“Pedal Tekniği”,“Gam ve arpej teknikleri”,“Staccato Tekniği”,“Tremolo Tekniği”;“Legato Tekniği”,“Leggiero Tekniği”,“Oktav Tekniği”gibi tekniklerin izlediği, öğrencilerin yaşadıkları en önemli problemlerin;“Yeterince akıcı çalamama”,“Nota süre ve değerlerini tam olarak uygulayamama”,“Eserin parmak numaralarına dikkat edememe”,“Hız ve gürlük terimlerini tam olarak uygulayamama”,“Nota, solfej bilmeme”,“Deşifre yapamama”,“İstediği gelişimi sağlayamama durumunda motivasyonunun düşmesi”,“Yeterince hızlı çalamama”,“Öğretmeninin karşısında çalarken aşırı heyecanlanma”ve en çok zorlandıkları çalma teknikleri olarak ta sırasıyla;“Staccato”,“Legato”,“Tril”,“Ottava”,“Mordan”,“Tremole”ve“Portato”teknikleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to depict the practices of volunteer piano education and the primary problems encountered during those practices from the perspective of teachers and students. This study is a survey-based study and the working group includes common educational institutions that carry on a business in various Eastern Blacksea region cities, 75 students taking education at volunteer music courses and 12 piano teachers training students. At the end of the study, it was found that; the purpose and context of piano education take its shape in line with the students'expectations taking the course, almost all of the students prefer the instrument piano primarily because they love playing piano, teachers take students psychological ve physical readiness into consideration while planning lessons, all of the teachers use the“Looking at the whole work and supporting it with visual images and symbols”method mainly in their piano education process, teachers usually choose sessions that last one hour a week, and this amount of time meets students'expectations and students find that time adequate, level of competence of the education-in other words the decision of whether the goal is achieved or not- is substantially determined by the teacher, almost all of the students have their own piano or keyboard, studenst are content with the teaching method and materials that are used, the foremost among the problems teachers identified in students in this process comes rhythm perception problem and lack of note-reading and solfege. Among the basic playing techniques, mostly“Trill Technique”and then techniques such as“Hand and Finger Positions”,“Essential Sitting and Posture Position”,“Portato Technique”,“Pedaling Technique”,“Gamut and Arpeggio Techniques”,“Staccato Technique”,“Tremolo Technique”,“Legato Technique”,“Leggiero Technique”,“Musical Octave Technique”are preferred. The most considerable problems students go through are“Not being able to play piano flowingly”,“Not being able to perform note duration and value accurately”,“Not being able to pay attention to finger numbers of the work”,“Not being able to apply ratio and volume rules”,“Not knowing the notes and solfege”,“Not being able to sight-singing”,“Being demoralized when the planned development is not achieved”,“Not being able to play swiftly enough”,“Getting too excited when playing in front of the teacher”. It is also detected that the playing techniques students have the most difficulty with are respectively;“Staccato”,“Legato”,“Trill”,“Ottaca”,“Mordent”,“Tremolo”, and“Portato”.