Öğretmen ve öğrencilerin görüşleriyle özengen keman eğitimindeki uygulama ve sorunlar (Doğu Karadeniz örneği)
Practices and problems in amateur violin education with the opinions of the teachers and the students (Eastern Black Sea example)
- Tez No: 869843
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma; özengen (amatör) keman eğitimi alan öğrencilerle bu eğitimi veren eğitmen ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda, özengen keman eğitimi uygulamaları ve bu alanda yaşanan sorunların neler olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Betimsel Araştırmaların bir türü olan Tarama (Survey) modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu; Doğu Karadeniz Bölgemizdeki çeşitli illerden 25 kişilik öğretmen grubu ile 25 kişilik öğrenci grubu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri görüş alma formları ile toplanmıştır. Görüş alma formları; özengen (amatör) keman eğitimindeki uygulama ve sorunlara ilişkin olmak üzere öğrenciler için ve öğretmenler için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Araştırmadan başlıca şu bulgular elde edilmiştir. Keman eğitimi öğretmenleri, eğitim sürecinin yeterlik düzeylerini ve hedeflerini daha çok kendileri belirlemektedirler. Öğretmenlerin yaşadığı önemli sorunların başında, eğitimin özengen olmasının getirmiş olduğu rahatlığın eğitim süreçlerine düzenli devam etmeme ve istenilenleri düzenli olarak gerçekleştirmeme şeklindeki sorunlar gelmektedir. Öğretmenler öğretim yöntem ve teknikleri olarak 'Eseri bölümlere ayırarak çalışma', 'Eserin bütününe bakma ve görsel imge ve simgelerle destekleme (şekil, renk, kelime, imaj vb.)', 'Eserin solfejini yaptırarak çalıştırma', 'Teşvik, ipucu ve pekiştirme kullanma', 'Hataları fark etme ve onları düzeltme çalışmaları', 'Gereken çalma tekniklerini örneklerle gösterme' yöntemlerini kullanmaktadırlar. Öğretmenler ağırlıklı olarak 'Ömer CAN Keman Eğitimi', 'Suzuki', 'Hans SİTT' keman metotlarını bir arada kullanmaktadırlar. Öğretmenler çoğunlukla 'ritim aksamaları' ve 'nota-solfej bilgisi eksikliği' şeklindeki iki temel soruna işaret etmişlerdir. Öğretmenlerin temel çalma tekniklerine dönük olarak en çok sorun yaşadıkları teknikler sırasıyla; 'El ve parmak pozisyonları', 'Hız ve Nüans Terimleri', 'Vibrato tekniği', 'Temel duruş pozisyonu', 'Staccato tekniği', 'Gam ve arpej tekniği', 'Pizzicato tekniği' ve devamında da 'legato', 'tremelo' ve 'portato' teknikleridir. Özengen Keman Eğitimi alan öğrencilerin bu eğitimi almalarındaki baskın amaç; bir çalgı olarak kemanı ve keman çalmayı çok seviyor olmalarıdır. Öğrenciler bu dersi ağırlıklı olarak haftada 2 saat ile 4 saat arasında almakta ve bu ders sürelerini kendileri için büyük oranda yeterli görmektedirler. Öğrencilerin derslerde yaşadıkları genel sorunlar içinde; 'Duruş, tutuş sorunları', 'Öğretmeninin karşısında çalarken aşırı heyecanlanma', 'Yeterince akıcı çalamama', 'İstenilen gelişimin sağlanamaması durumunda motivasyon düşmesi' gibi sorunlarken, temel çalma teknikleri açısından da en çok sırasıyla; 'Temel duruş pozisyonu', 'El ve parmak pozisyonları', 'Hız ve Nüans Terimleri', 'Vibrato', 'Legato', 'Portato' ve 'Staccato' teknikleri olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the amateur violin education practices and the problems experienced in this field, in accordance with the opinions of the students receiving amateur violin education and the instructors and teachers who provide this education. The research was conducted with the Survey model, which is a type of Descriptive Research. One group of 25 teachers and one group of 25 students from various provinces in our Eastern Black Sea Region consist of the study group of the research. The data of the research have been collected with opinion-taking forms. Opinion-taking forms; have been prepared separately for the students and for the teachers regarding the application and the problems in the amateur violin education. The following major findings were obtained from the research. Violin education teachers mostly determine the proficiency levels and goals of the education process themselves. The most important problems experienced by the teachers are the problems such as not attending the education processes regularly and not achieving the desired results which are caused by the comfort of the education to be amateur. Teachers use 'Studying by dividing the work into parts' technique, 'Looking at the whole work and supporting it with visual images and symbols technique (shape, colour, word, image, etc.)', 'Making the students make the solfeggio of the work technique', 'using encouragement, hints and reinforcement technique', 'Realizing mistakes and correcting them technique' and 'Demonstrating the necessary playing techniques with examples technique' as the teaching methods and techniques. Teachers mainly use a combination of 'Ömer CAN Violin Education', 'Suzuki' and 'Hans SİTT' violin methods. Teachers mostly pointed out two basic problems: 'rhythm disruptions' and 'lack of note-solfeggio knowledge'. The techniques that teachers have the most problems with regarding basic playing techniques are respectively; 'Hand and finger positions', 'Speed and Nuance Terms', 'Vibrato technique', 'Basic stance position', 'Staccato technique', 'Scale and arpeggio technique', 'Pizzicato technique' and then 'legato', 'tremelo' ' and 'portato' techniques. The dominant purpose of students receiving amateur (Özengen) Violin Education is that they love the violin as an instrument and they love playing the violin. Students mainly take this course between 2 and 4 hours a week, and they consider this course time to be largely sufficient for themselves. While There are problems such as 'Posture and grip problems', 'Getting too excited while playing in front of the teacher', 'Not being able to play fluently enough', 'Loss of motivation in case the desired development is not achieved' among the general problems experienced by students in classes It was identified that the most common problems in terms of basic playing techniques are 'Basic stance position', 'Hand and finger positions', 'Speed and Nuance Terms', 'Vibrato', 'Legato', 'Portato' and 'Staccato' techniques.