LGS matematik testi sorularının farklı değişkenlere göre analizi
Analysis of LGS mathematics test questions according to different variables
  1. Tez No: 869873
  2. Yazar: İBRAHİM AYDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
LGS sınavındaki matematik sorularının farklı teorik çatılara göre analizinin yapıldığı birçok çalışma olmasına rağmen matematiksel yeterlilik bileşenlerine, bilişsel talep düzeylerine ve çoklu temsillerin kullanımına göre soruların aynı anda analiz edildiği herhangi bir çalışmanın olmaması bu çalışmanın özgünlüğü ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile 2018-2023 yılları arasında yapılan LGS sınavındaki matematik testi sorularının matematiksel yeterlilik bileşenlerine, bilişsel talep düzeylerine ve çoklu temsillerin kullanımına göre analizi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılarak 120 LGS matematik sorusu incelenmiştir. Araştırmanın verileri literatürdeki üç farklı teorik çerçeve dikkate alınarak betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiş, elde edilen verilerin sunulmasında ise araştırmaya açıklayıcı ve keşfedici bir yönelim sağlayan betimsel istatistik tekniği kullanılmış, elde edilen veriler frekansları tablolar ve grafiklerle görselleştirmiştir. Sonuç olarak 2018 – 2023 yılları arasında yapılan LGS sınavlarındaki matematik sorularının matematiksel yeterlilik bileşenlerinin tamamıyla ilişki olduğu, özellikle uyarlanabilir muhakeme bileşenini içeren soruların çok daha fazla olduğu ve işlemsel akıcılık gerektiren birçok sorunun aynı zaman kavramsal anlama, stratejik yetkinlik gerektiren soruların ise genel olarak hem kavramsal hem de işlemsel akıcılık gerektirdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte 2018–2023 yılları arasında yapılan LGS sınavlarındaki matematik sorularının çoğunluğunun üst düzey çaba gerektiren bağlantılı prosedürler seviyesi soruları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 2018–2023 yılları arasında yapılan LGS sınavlarındaki matematik sorularının soru metinlerinde görsel temsillere, soruların cevap şıklarında ise sayısal temsillerle daha fazla yer verildiği ve çoklu temsiller arası geçişleri içeren soruların bir hayli fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, 2018–2023 yılları arasında yapılan LGS sınavlarındaki matematik soruları farklı taksonomilere göre analiz edilip, bu çalışmadan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılabilir. Bu çalışmanın devamlılığı/sürekliliği sağlanarak ilk elde edilen bulgular ile yıllar geçtikçe elde edilen bulgular arasında nasıl bir değişim olduğu veya olmadığı sonuçlarına yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies in which mathematics questions in the LGS exam are analysed according to different theoretical frameworks, there is no study in which questions are analysed simultaneously according to mathematical proficiency components, cognitive demand levels and the use of multiple representations, which reveals the originality of this study. This study aims to analyse the mathematics test questions in the LGS exam held between 2018-2023 according to mathematical proficiency components, cognitive demand levels and the use of multiple representations. In the study, 120 LGS mathematics questions were analysed using the document analysis technique, one of the qualitative research methods. The data of the study were analysed with the descriptive analysis method by taking into account three different theoretical frameworks in the literature, and the descriptive statistics technique, which provides an explanatory and exploratory orientation to the research, was used to present the data obtained, and the frequencies of the data obtained were visualised with tables and graphs. As a result, it was determined that the mathematics questions in the LGS exams conducted between 2018-2023 were related to all of the mathematical proficiency components, especially the questions containing the adaptive reasoning component were much more, and many questions requiring procedural fluency also required conceptual understanding, while questions requiring strategic competence generally required both conceptual and procedural fluency. In addition, it was determined that the majority of the mathematics questions in the LGS exams conducted between 2018-2023 were connected procedures level questions requiring high-level effort. In addition, it was determined that the mathematics questions in the LGS exams conducted between 2018-2023 included more visual representations in the question texts and numerical representations in the answer choices of the questions, and that the questions involving transitions between multiple representations were quite high. In this context, mathematics questions in LGS exams held between 2018-2023 can be analysed according to different taxonomies and compared with the results obtained from this study. The continuity of this study can be ensured and the results of how there is or is not a change between the initial findings and the findings obtained over the years can be included.