AİHM içtihadı uyarınca demokrasiye geçiş dönemi adaletinde arındırma
Lustration in transitional justice in accordance with the ECHR jurisprudence
- Tez No: 869895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN ÜLGEN ADADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Geçiş dönemi adaleti kavramı, hukuk devletini tesis etmek, adaleti ve toplumsal uzlaşıyı sağlamak amacıyla bir toplumun geçmişteki silahlı çatışmaların veya otoriter rejimin mirasıyla hukuki araçları kullanarak başa çıkmasını ifade etmektedir. Geçiş dönemi adaletinin dört temel bileşeni bulunmaktadır: 1) Adalet, 2) Hakikat, 3) Onarım ve 4) Güvence. Geçiş dönemi adaletinin güvence bileşeninin bir görünümü olan personel reformu tedbirlerinden en önemlisi ise“lustration”, yani arındırmadır. Arındırma, geçmiş rejimle bağlantılı olan kişilere yönelik seçilme hakkının kısıtlanması, kamu ve bazı özel sektör görevlerinde istihdamın sınırlandırılması ve kamuoyuna ifşa gibi yaptırım ve kısmi hak mahrumiyetlerinin öngörüldüğü bir demokrasiye geçiş dönemi tedbiridir. Bu çalışmada arındırma tedbirlerinin nasıl Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde öngörülen hukuki güvencelere uygun bir şekilde uygulanabileceği ele alınmış, arındırma tedbirlerinin intikam duyguları veya siyasi emellerle değil, hukuk devletini tesis etme gibi amaçlarla yürütülmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ortaya koyduğu yol haritası detaylıca incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, demokrasiye geçiş döneminde arındırma tedbirlerini hukuka uygun bir şekilde uygulamak isteyen devletlere bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transitional justice is the sum of legal instruments to establish the rule of law, justice, and social reconciliation in a society that deals with the legacy of a past armed conflict or authoritarian regime. There are four main components of transitional justice: 1) Criminal Justice, 2) Truth, 3) Reparation, and 4) Guarantees of Non-Recurrence. One of the most important of these guarantees of non-recurrence measures is the lustration. Lustration is a transitional justice measure that provides for sanctions and partial disenfranchisement of individuals associated with the former regime, such as restricting the right to stand for election, limiting employment in public and some private sector positions, and public exposure. Indeed, this thesis examines how lustration measures can be implemented in accordance with the legal safeguards set out in the European Convention on Human Rights (ECHR) and examines in detail the roadmap laid down by the European Court of Human Rights (ECtHR) to ensure that lustration measures are not carried out of revenge or political ambitions, but according to the rule of law. In conclusion, this thesis provides a roadmap for states wishing to implement lustration measures in accordance with the law during the transition to democracy.