440 Hz ve 432 Hz müziğin çocuk resimlerine etkisi
440 Hz and 432 Hz music on children's drawings
- Tez No: 869981
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
“440 Hz ve 432 Hz Müziğin Çocuk Resimlerine Etkisi”başlıklı çalışmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılıp değerlendirildiği karma yöntem kullanılmıştır. Mersin ilinin Yenişehir ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Çankaya Şehit Mert Kaya Ortaokulu ve 100. Yıl Akkent Ortaokulu'nda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 5. sınıf düzeyinde öğrenim gören 82 katılımcının 440 Hz ve 432 Hz ile akort edilmiş parçalar dinletilerek yaptırılan resimlerinde, temel tasarım elemanları ile süre kullanımı açısından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca frekans değişikliğinin imge kullanımı açısından resimlere yansımalarının neler olduğuna bakılmıştır. İki uzman tarafından oluşturulan“Resim İçeriğini Değerlendirme Envanteri”aracılığıyla, resimlerde temel tasarım elemanları ve süre kullanımı açısından farklılık olup olmadığına ilişkin elde edilen veriler beş uzman eşliğinde değerlendirilerek ortak görüş oluşturulmuştur. Bu nicel veriler bağımsız örnekleme t testi ile değerlendirilmiş ve sonuç olarak anlamlı bir fark görülememiştir. Çalışmadaki nitel veriler hermeneutik kurama göre yapılan resim okumalarıyla analiz edildiğinde ise farklı frekanslarda (440 Hz ve 432 Hz) dinletilen aynı müziğin, üretilen resimlerde temel tasarım elemanları, odaklanma süreleri ve imge kullanımının resimlere yansımaları açısından bir takım farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaptığı 84 resimde toplam 42 imge kullanıldıkları görülmüştür. Katılımcıların bazen her iki frekans türünde de aynı imgeleri kullandıkları görülürken bazen de frekans değişikliğinde daha az o imgenin kullanıldığı ya da hiç aynı imgenin kullanılmadığı gözlenmiştir. Diğer yandan frekans değişikliği resimlerde bazı imgeleri daha sık kullanmaya sebep olurken, bazı imgelerin ifade ediliş biçimini daha etkili kılmıştır. Katılımcıların her iki frekans türünde de en çok“güneş”imgesini resimlerinde kullandıkları görülmüştür. Güneş imgesinden sonra en çok kullanılan imgeler olarak dikkati çekenler ise“ağaç”,“su”ve“enstürman”imgeleri olmuştur. En çok kullanılan bu imgelerden farklı olarak, kullanımı şekli ile dikkati çekenlerin ise yıldız ve fanus imgeleri olduğu gözlenmiştir. Ayrıca 432 Hz müzik dinletilen çocukların 440 Hz müzik dinletilen çocuklara göre süre kullanımlarında daha hızlı odaklanıp çalışmalarını tamamladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titled“The Effect of 440 Hz and 432 Hz Music on Children's Drawings”employed a mixed-method approach, incorporating both quantitative and qualitative data. The research was conducted in the 2022-2023 academic year at Çankaya Şehit Mert Kaya Middle School and 100. Yıl Akkent Middle School, affiliated with the Ministry of National Education in Yenişehir district of Mersin province, with 82 fifth-grade participants. The study investigated whether there were differences in the basic design elements and the use of time in drawings created while listening to pieces tuned to 440 Hz and 432 Hz. Additionally, the reflections of frequency changes on image usage in the drawings were examined. Using the“Drawing Content Evaluation Inventory”developed by two experts, the data regarding differences in basic design elements and the use of time in the drawings were evaluated with the assistance of five experts to reach a consensus. These quantitative data were analyzed using an independent samples t-test, which indicated no significant difference. However, the qualitative data, analyzed through hermeneutic theory-based drawing interpretations, revealed that there were some differences in the reflections of the same music played at different frequencies (440 Hz and 432 Hz) on the produced drawings in terms of basic design elements, focus times, and image usage. It was observed that a total of 42 images were used in the 84 drawings made by the participants. While sometimes the same images were used at both frequencies, other times the change in frequency resulted in the use of fewer or no same images. On the other hand, frequency change caused some images to be used more frequently and made the expression of some images more effective. The most frequently used image by participants in both frequency types was the“sun”image. Following the sun, the most frequently used images were“tree,”“water,”and“instrument.”In addition to these frequently used images, the star and dome images were notable for their manner of use. Furthermore, it was concluded that children who listened to 432 Hz music focused and completed their work more quickly than those who listened to 440 Hz music.