Fluopram'ın elektrokimyasal özellikleri ve miktar tayini için voltammetrik yöntem geliştirme
Development of a voltammetric method for determining the electrochemical properties and quantity of fluopram
  1. Tez No: 869989
  2. Yazar: AZAD ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında pestisist mücaledesinde kullanılan Fluopram'ın camsı karbon elektrot yüzeyindeki elektrokimyasal davranışları araştırıldı. Fluopram'ın elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniği ile Britton-Robinson (BR pH:4.0) tamponu ortamında +0.97 V civarında tersinmez bir sinyale sahip olduğu gözlendi. Kare-dalga voltametri tekniği kullanılarak BR (pH 4.0) içerisinde Fluopram'ın (vs. Ag/AgCl) iyi belirlenmiş bir yanıt vermiştir. Geliştirilen voltametrik teknik BR (pH 4.0) ortamında [(0.2 µM ile 1.4 µM)] derişim aralığında doğrusal olduğu tespit edilmiştir. Önerilen yöntem İdrar, Nehir Suyu, Portakal Suyu ve Toprak örnekleri üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrochemical behavior of Fluopram used in pesticide control on the glassy carbon electrode surface was investigated. The electrochemical behavior of fluopram was observed by alternating voltammetry technique in Britton Robinson buffer (BR pH:4.0) with an irreversible signal around +0.97 V. Fluopram (vs. Ag/AgCl) in BR (pH 4.0) gave a well established response using the square-wave voltammetry technique. The developed voltammetric technique was found to be linear in the concentration range [(0.2 µM to 1.4 µM)] in BR (pH 4.0) medium. The proposed method was tested on Urine, River Water, Orange Juice and Soil samples.