Van Piyasasında Satışa Sunulan Sütlerde Enterococcus spp. Varlığı ve Antibiyotik Direnç Profillerinin Belirlenmesi
Determination of enterococcus spp. presence and antibiotic resistance profile in milk sold in Van market
  1. Tez No: 869990
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Van ilinde Mart-Mayıs 2023 tarihleri arasında satışa sunulan çiğ ve pastörize sütlerde Enterococcus spp. varlığı ve antibiyotik direnç profilinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 50 adet çiğ süt ve 50 adet pastörize süt olmak üzere toplam 100 adet süt analiz edilmiştir. Ayrıca vankomisin, penisilin, ampisilin, eritromisin, kloramfenikol ve tetrasikline dirençli olan suşlarda bu antibiyotiklere ait direnç genlerinin varlığı araştırıldı. Çalışmada, PCR analizleri sonunda 50 çiğ süt numunesinin tamamında (% 100) ve 50 pastörize süt numunesinin ise 4'ünde (% 8) Enterococcus spp. tespit edildi. Çiğ süt örneklerindeki Enterococcus spp. sayısı 1.48-6.08 log kob/ml, ortalama 4.29 log kob/ml olarak bulundu. Pastörize çiğ süt örneklerinin ise 3'ü var/yok analizi sonrasında 'var' olarak belirlendi. 1'inde ise Enterococcus spp. sayısı 3.12 log kob/ml olarak bulundu. Çiğ süt numunelerinin 7'sinde (% 14) sadece Enterococcus faecium, 6'sında (% 12) sadece Enterococcus faecalis, 7'sinde hem E. faecium hem de E. faecalis, 25'inde ise E. faecalis ve E. faecium dışında diğer Enterococcus spp.'ler tespit edilmiştir. Pastörize süt numunelerinim 4'ünde E. faecium ve Enterococcus spp. belirlenmiş fakat E. faecalis bulunamadı. Sonuç olarak, Van piyasasında elde edilen çiğ ve pastörize sütlerden elde edilen Enterococcus spp. varlığı hijyen kalitesinin kötü olduğunun göstergesidir. Antibiyotik direnç ve virülens genleri yönünden önemli bir rezervuar göstergesi nedeniyle halk sağlığı açısından potansiyel öneme sahip olan bu genlerin düzenli takip edilmesi, aksi takdirde insanlarda antibiyotik tedavilerinin zorlaşmasına neden olacağından hastaların iyileşme süreleri de artacak ve ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to determine the presence of Enterococcus spp. and antibiotic resistance profile in raw and pasteurized milk sold in Van province between March and May 2023. The study was carried out to determine the presence and antibiotic resistance genes. For this purpose, a total of 100 milks, 50 raw milk and 50 pasteurized milk, were analyzed. Additionally, the presence of resistance genes for these antibiotics was investigated in strains resistant to vancomycin, penicillin, ampicillin, erythromycin, chloramphenicol and tetracycline. In the study, as a result of PCR analysis, Enterococcus spp. was detected in all 50 raw milk samples (100 %) and in 4 of 50 pasteurized milk samples (8 %). detected. Enterococcus spp. in raw milk samples. The number was found to be 1.48-6.08 log cfu/ml, with an average of 4.29 log cfu/ml. Three of the pasteurized raw milk samples were determined as 'present' after the presence/absence analysis. In 1, Enterococcus spp. The number was found to be 3.12 log cfu/ml. In 7 (14 %) of the raw milk samples, only Enterococcus faecium was present, in 6 (12 %) only Enterococcus faecalis, in 7 samples both E. faecium and E. faecalis, and in 25 samples other than E. faecalis and E. faecium. Other Enterococcus spp. have been detected. E. faecium and Enterococcus spp. were found in 4 of my pasteurized milk samples. was determined, but E. faecalis was not found. As a result, Enterococcus spp. obtained from raw and pasteurized milk obtained in the Van market. Its presence is an indication of poor hygiene quality. Regular monitoring of these genes, which are of potential importance for public health due to being an important reservoir indicator in terms of antibiotic resistance and virulence genes, will otherwise make antibiotic treatments in humans difficult, which will increase the recovery time of patients and lead to serious health problems.