Yüksek riskli gebeliklerde postpartum depresyonun retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of postpartum depression in high-risk pregnancies
- Tez No: 870028
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Yüksek riskli gebeliklerde postpartum depresyonun (PPD) prevalansını ve bu durumu etkileyen faktörleri retrospektif olarak incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışma, 30 Mayıs 2023 ile 30 Mayıs 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi'nde doğum yapan yüksek riskli gebeler ve postpartum birinci ay kontrolünde Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ) formu doldurulan, psikiyatrik hastalık tanısı olmayan lohusaların dosyaları incelenerek gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 31,24±4,17 olup yaş aralığı 23- 40 arasındadır. Gravida ortalaması 3,05±1,46, parite ortalaması 1,50±0,99 olarak kaydedilmiştir. Doğum haftası ortalaması 38,70±2,42'dir ve EPDÖ puan ortalaması 11,31±4,98 olarak belirtilmiştir. Katılımcıların %50'sinde PPD bulunmazken, diğer %50'sinde PPD tespit edilmiştir. Kronik hastalık dağılımı şu şekildedir: %27,59'unda gestasyonel diyabet (GDM), %24,14'ünde tiroid hastalığı, %22,41'inde hipertansiyon (HT) ve %25,86'sında diğer kronik hastalıklar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Postpartum Depression in High-Risk Pregnancies OBJECTIVE: This study aims to retrospectively examine the prevalence of postpartum depression (PPD) in high-risk pregnancies and the factors affecting this condition. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study was conducted by reviewing the records of high-risk pregnant women who gave birth at T.C. Sağlık Bilimleri University Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between May 30, 2023, and May 30, 2024, and who filled out the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) form at the first-month postpartum check-up, excluding those diagnosed with psychiatric disorders. RESULTS: The mean age of the participants was 31.24±4.17 years, ranging from 23 to 40 years. The mean gravida was 3.05±1.46, and the mean parity was 1.50±0.99. The mean gestational age was 38.70±2.42 weeks, and the mean EPDS score was 11.31±4.98. PPD was found in 50% of the participants, while the other 50% did not have PPD. The distribution of chronic diseases was as follows: 27.59% had gestational diabetes (GDM), 24.14% had thyroid disease, 22.41% had hypertension (HT), and 25.86% had other chronic diseases.