Kord kan gazında laktatı yüksek olan yenidoğanlarda total oksidan durum / total antioksidan kapasite ve dna hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of total oxidant status / total antioxidant capacity and dna damage in newborns with high lactate in cord blood gas
- Tez No: 870038
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Göbek kord kan analizi, kordonun klemplenmesi ile kord dolaşımının durduğu doğum anında bebeğin asit-baz dengesi hakkında bilgiler sağlar. Fizyolojik koşullar altında, dokularda oksidan ve antioksidanlar arasında bir denge mevcuttur ve bu denge genellikle antioksidanların lehinedir. Çalışmamızda kord kan gazında laktat yüksekliği olan yenidoğanların ne derece oksidatif strese maruz kaldığı, oksidatif strese maruz kalmış ise oksidatif stresten ne kadar etkilendiklerini ve oksidatif stresin DNA hasarı geliştirip geliştirmediğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif klinik çalışma olarak term, kord kan gazında laktat seviyesi 5 mmol/L ve üzerinde olan yenidoğanlar alındı. Doğum bilgileri, cinsiyetleri, doğum ağırlıkları, anne yaşları, risk faktörleri APGAR skorları kaydedildi. TOS (Total Oksidan Durum) ve TAC (Total Antioksidan Kapasite) çalışıldı. İlk 12 saatteki sonuçlar TOS1/TAC1 olarak, 72-96. saatindeki sonuçlar TOS2/TAC2 olarak isimlendirildi. DNA hasarı için sadece ilk 12 saatteki alınan numunelerdeki örnekler çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Umbilical cord blood analysis provides information about the baby's acid-base balance at the moment of birth, when cord circulation stops with cord clamping. Under physiological conditions, there is a balance between oxidants and antioxidants in tissues and this balance is usually in favor of antioxidants. In our study, we aimed to evaluate to what extent newborns with elevated lactate in cord blood gas were exposed to oxidative stress, how much they were affected by oxidative stress if they were exposed to oxidative stress and whether oxidative stress caused DNA damage. Materials and Methods: This prospective clinical study included term newborns with a cord blood gas lactate level of 5 mmol/L or higher. Birth information, gender, birth weight, maternal age, risk factors, and APGAR scores were recorded. TOS (Total Oxidant Status) and TAC (Total Antioxidant Capacity) were studied. Results in the first 12 hours were referred to as TOS1/TAC1, while results in the 72nd to 96th hour were referred to as TOS2/TAC2. For DNA Damage analysis, only samples taken within the first 12 hours were studied.