Anormal uterin kanamalı hastaların transvajinal ultrasonografi ve histeroskopi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of transvaginal ultrasonography and hysteroscopy of patients with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 452253
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT CEMAL YENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Anormal uterin kanamalı hastaların transvajinal ultrasonografi ve histeroskopi sonuçlarının karşılaştırılması. Çalışmamız, 01 Ocak 2011 – 31 Aralık 2014 yılları arasında GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Retrospektif çalışmamızda, polikliniğimize anormal uterin kanama ve postmenopozal kanama nedeniyle başvuran ve çalışma kriterlerimize uyan toplam 471 hasta değerlendirildi. Tüm hastalara uygulanan transvajinal ultrason ve histeroskopi sonuçlarını literatür ışığında değerlendirerek karşılaştırdık. Verilerin analizinde SPSS 22.0 ve Medcalc 9 programları kullanıldı. Çalışmamızda, histopatolojik kesin tanıya göre tanıların dağılımlarına bakıldığında; en çok endometrial polip %58.2 ve sonra sırasıyla submukoz leiomyoma %4.9, atrofik endometrium %3.8, endometrial hiperplazi %2.3, endometrial adenokarsinom %1.7, kronik endometrit %1.1, endometrial intraepitelyal neoplazi %0.4 ve normal %27.6 şeklinde sıralandı. Gold standart olarak histopatolojik kesin tanı alındığında transvajinal ultrasonun endometrial polip tanısında %60.5 doğruluk oranı ile sensitivitesi %49.6, spesifitesi %75.6, pozitif prediktif değeri %73.9, negatif prediktif değeri %51.9 olarak bulunurken, histeroskopinin endometrial polip tanısında %73.5 doğruluk oranı ile sensitivitesi %62, spesifitesi %90.1, pozitif prediktif değeri %89.9, negatif prediktif değeri %62.3 olarak bulundu. Ayrıca transvajinal ultrasonun endometrial polip tanısında, endometrial polip ölçümü cut off değeri 9.5 mm alındığında %85.4 doğruluk oranı ile sensitivitesi %94.2, spesifitesi %60.4, pozitif prediktif değeri %87.2, negatif prediktif değeri %78.4 olduğu saptandı. Gold standart histopatolojik kesin tanıya göre; transvajinal ultrasonun Endometrial Eko Kalınlığı (EEK) bulgusu ile % 54.1 endometrial polip, %7.1 endometrial hiperplazi, % 1 endometrial intraepitelyal neoplazi ve % 1 kronik endometrit tanılarıyla % 63.3 endometrial patoloji tespit ettiği, Postmenopozal Endometrial Eko Kalınlığı (PMEEK) bulgusuyla ise % 59.8 endometrial polip, % 8.9 atrofik endometrium, % 5.4 endometrial adenokarsinom, % 5.4 submukoz leiomyom, %0.9 endometrial hiperplazi, % 0.9 endometrial intraepitelyal neoplazi tanılarıyla % 81.2 endometrial patoloji tespit ettiği görüldü. Sonuç olarak anormal uterin kanamalı hastaların ayırıcı tanısı için ilk yapılması gereken non-invaziv modalite transvajinal ultrason olup, doğru tanıyı koymak için gerekli invaziv işlemlere yönlendiren de transvajinal ultrasonografidir. Histeroskopi ise endometrial patolojileri en net görerek değerlendiren ve görerek patolojiye müdahale edebilen minimal invaziv tanı ve tedavi modalitesidir. Günümüzde, her iki modalite birlikte etkin kullanıldığında, endometrial patolojilere bağlı oluşan anormal uterin kanama ve postmenopozal kanamaları doğru tanımlayıp, histeroskopik tedavi metodları ile anlamlı ölçüde histerektomi sayılarını azalttığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Comparison of the results of transvaginal ultrasonography and hysteroscopy of patients with abnormal uterine bleeding. Our study had been done between 01 January 2011 – 31 December 2014 in GATA Obstetrics and Gynecology Department. Retrospective study, admitted to our clinic because of abnormal uterine bleeding and post-menopausal bleeding and working with our criteria 471 patients were evaluated. The transvaginal ultrasound and the hysteroscopy were applied to all patients and compared the results in the literature evaluating. In the analysis of SPSS 22.0 and MedCalc 9 programs were used. In our study, when we look at the distribution of histopathological diagnosis based on a definitive diagnosis; most endometrial polyps 58.2% and then respectively submucosal leiomyoma 4.9%, atrophic endometrium 3.8%, endometrial hyperplasia 2.3%, endometrial adenocarcinoma 1.7%, chronic endometritis 1.1%, endometrial intraepithelial neoplasia 0.4% and was ranked normally in the form of 27.6%. The accuracy of 60.5% in the diagnosis of transvaginal ultrasound at the endometrial polyp when gold standard histopathological definitive diagnosis was sensitivity 49.6%, specificity 75.6%, positive predictive value 73.9% and negative predictive value 51.9% were found, the accuracy of 73.5% in diagnosis of endometrial polyp at the hysteroscopy was sensitivity 62%, specificity 90.1%, positive predictive value 89.9%, negative predictive value 62.3% were found. Also in the diagnosis of transvaginal ultrasound at the endometrial polyps, when endometrial polyp measurement cut-off value of 9.5 mm received the accuracy of 85.4%, sensitivity 94.2%, specificity 60.4%, positive predictive value 87.2%, negative predictive value 78.4 were found. According to the definitive histopathological diagnosis gold standard; transvaginal ultrasound endometrial echo thickness (EEK) findings with 54.1% endometrial polyps, 7.1% endometrial hyperplasia, 1% endometrial intraepithelial neoplasia and 1% chronic endometritis with the dagnosis 63.3% endometrial pathology was identified, postmenopausal endometrial echo thickness (PMEEK) findings with 59.8% endometrial polyp, 8.9% atrophic endometrium, 5.4% endometrial adenocarcinoma, 5.4% submucosal leiomyoma, 0.9% endometrial hyperplasia, 0.9% endometrial intraepithelial neoplasia with the diagnosis 81.2% endometrial pathology was detected. As a result, the first to be made for the differential diagnosis of patients with abnormal uterine bleeding, transvaginal ultrasound is non-invasive modality, transvaginal ultrasonography is also required invasive procedures that lead to the correct diagnosis for. The hysteroscopy, endometrial pathology is a minimally invasive diagnostic and therapeutic modalities that can interfere with evaluating and seeing the sharpest visual pathologies. Nowadays, when used effectively with both modalities, endometrial pathology that occurs due to abnormal uterine bleeding and post-menopausal bleeding identify and correct, we believe that the hysterectomy was significantly decreased with the number of hysteroscopic treatment methods.