Suriyeli sığınmacı ve türk gebe hastalarda doğumeyleminin ikinci evre sürelerinin ve maternal fetalsonuçlarının kıyaslanması
Comparison of second stage labor times and maternal fetal outcomes in Syrian refugee and Turkish pregnant patients
  1. Tez No: 870062
  2. Yazar: CANBERK USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Gebelik ve doğum süreçleri, kadın sağlığını doğrudan etkileyen önemli biyolojik olaylardır. Bu süreçler hem annenin hem de fetüsün sağlık durumunu belirlemede kritik rol oynar. Doğum eylemi, özellikle doğumun ikinci evresi, doğumun en yoğun ve kritik aşamasıdır. İkinci evre, rahim ağzının tam olarak açılmasından bebeğin doğumuna kadar geçen süreyi kapsar ve annenin aktif ıkınma ve itme çabalarıyla karakterizedir. Doğum, serviksin açılmasına ve incelmesine yol açan düzenli ve etkili kasılmalar sonucunda fetüsün rahim içinden dünyaya getirilmesidir. İkinci evre doğumun en zorlu ve aktif aşamasıdır. Bu evrede bebeğin başı ve vücudunun doğumu gerçekleşir. İkinci evrede geçen süre doğum sürecini ve sonrasında oluşan maternal-fetal sonuçları doğrudan etkileyen bir faktördür. İkinci evrenin uzun sürmesi; annenin yorgun düşmesi, doğum travmaları ve postpartum kanama riskini artırabildiği gibi fetüste hipoksiye neden olabilir. Doğum eyleminin ikinci evresi hem anne hem de bebek için önemli sonuçlar doğurabilir. İkinci evrede meydana gelen komplikasyonlar ve sonuçlar, doğum sürecinin genel sağlığı ve güvenliği üzerinde belirleyici bir rol oynar. Amaç: Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacı ve Türk gebe kadınlar, gebelik ve doğum süreçlerinde farklı sağlık hizmetleri ve sosyoekonomik koşullarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmada, kliniğimize başvurmuş olan Suriyeli sığınmacı kadınlar ile Türk gebe kadınlar arasındaki farklar, sağlık hizmetlerine erişim, sosyoekonomik durum, kültürel faktörler ve doğum sonuçları açısından ele alınmış, bu farkların anlaşılması, her iki grup için de daha uygun sağlık politikaları ve programlarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 1 Ocak 2022 - 30 Kasım 2023 tarihleri arasında kadın hastalıkları ve doğum bölümünde doğum yapan çalışma kriterlerine uygun hastalar toplanmış, alınan veriler eşliğinde Suriyeli sığınmacı ve Türk gebe hastaların doğumun ikinci evrelerinde geçirdikleri süreler elde edilip aralarında fark olup olmadığı, bu durumun maternal fetal sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubuna dahil edilen hastaların tıbbi kayıtlarından hastaların; yaşları, vücut kitle indeksleri, gebelik haftaları, gebelik sayıları, doğum sayıları, ikinci evre süreleri, prepartum ve postpartum hemoglobin değerleri, perineal yaralanma düzeyleri, doğan bebeklerin; doğum ağırlıkları, baş çevreleri, 1. ve 5. dk APGAR v skorları, mekonyum varlığı ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış ihtiyaç varlığı verileri toplanmıştır. Bulgular: Hem nullipar hem de multipar hastalar kendi aralarında değerlendirildiğinde ikinci evre süreleri, VKİ, gravida/parite, APGAR skorları, perineal yaralanma, bebek doğum ağırlığı, mekonyum varlığı ve yenidoğan YBÜ ihtiyaçları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Prepartum/postpartum hemoglobin farkları kendi arasında, yaşlarda ve bebek baş çevrelerinde Suriyeli ve Türk hastalar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Yoğun sığınmacı popülasyonu barındıran bir bölgede olan kliniğimizde gerek doğurganlık gerek gebe takibi gerekse doğum sonrası takip konusunda bir inceleme gerçekleştirerek yapılabilecek geliştirmeler ve alınabilecek önlemler hakkında fikir sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pregnancy and birth processes are important biological events that directly affect women's health. These processes play a critical role in determining the health status of both the mother and the fetus. Labor, especially the second stage of labor, is the most intense and critical phase of labor. The second stage covers the period from the full dilation of the cervix to the birth of the baby and is characterized by the mother's active pushing and pushing efforts. The second stage is the most challenging and active stage of birth. The time spent in the second stage is a factor that directly affects the birth process and subsequent maternal-fetal outcomes. Prolonged duration of the second stage may increase the risk of maternal fatigue, birth trauma and postpartum bleeding, as well as cause hypoxia in the fetus. The second stage of labor can have important consequences for both mother and baby. Complications and consequences that occur in the second stage play a decisive role in the overall health and safety of the birth process. Purpose: Syrian refugee and Turkish pregnant women living in Turkey face different health services and socioeconomic conditions during pregnancy and birth. In this study, the differences between Syrian refugee women and Turkish pregnant women who applied to our clinic were discussed in terms of access to health services, socioeconomic status, cultural factors and birth outcomes. Understanding these differences will contribute to the development of more appropriate health policies and programs for both groups. Materials and Methods: In our clinic, patients who met the study criteria and gave birth in the gynecology and obstetrics department between January 1, 2022 and November 30, 2023 were collected. With the data obtained, the times spent by Syrian refugee and Turkish pregnant patients in the second stages of labor were obtained and whether there was a difference between them. It was aimed to investigate maternal fetal outcomes. From the medical records of the patients included in the study group; ages, body mass indexes, gestational weeks, number of pregnancies, number of births, second stage duration, prepartum and postpartum hemoglobin values, perineal injury levels, birth weights, head circumferences, 1st and 5th minute APGAR scores, presence of meconium and need for hospitalization in the neonatal intensive care unit were collected. vii Results: When both nulliparous and multiparous patients were evaluated among themselves, no significant difference was found between second stage durations, BMI, gravida/parity, APGAR scores, perineal injury, birth weight, presence of meconium and neonatal ICU needs. Significant differences were found between Syrian and Turkish patients in terms of prepartum/postpartum hemoglobin differences, ages, and baby head circumferences. In our clinic, which is in a region with a dense refugee population, we conducted an examination on fertility, pregnancy follow-up and postpartum follow-up and gained an idea about the improvements that can be made and the precautions that can be taken.